Közös nyilatkozatot fogalmazott meg, illetve tett közzé 35 ország magyarországi nagykövetsége és kulturális intézete csütörtökön, amelyben politikai indíttatásúnak nevezik és keményen bírálják az LMBTQ-közösség megkülönböztetését.
„A 29. Budapest Pride Fesztivál alkalmából mi, az alulírott nagykövetségek és kulturális intézetek, teljes támogatásunkról biztosítjuk a magyarországi leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és interszex (LMBTQI+) közösség tagjait, és teljes mértékben kiállunk amellett, hogy megilleti őket a jog – egyebek mellett – az egyenlőséghez, a megkülönböztetéstől mentes bánásmódhoz, a véleménynyilvánítás és békés gyülekezés szabadságához és az erőszaktól való mentességhez“ – áll abban a nyilatkozatban, amit 35 ország magyarországi nagykövetsége, továbbá kulturális intézetek fogalmaztak meg, illetve tettek közzé csütörtökön.
David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete a Telexnek elmondta: most először számos ország egyesült, hogy komoly aggodalmát fejezze ki a Magyarországon bevezetett LMBTQ-ellenes törvények miatt, valamint azok megszüntetését követelje. Ezen túl egyhangúlag sürgetik, hogy szűnjön meg az LMBTQ-személyek és családjaik politikailag motivált célponttá tétele.
A lap emlékeztet: nem ez az első alkalom, hogy nagykövetségek szólalnak fel az LMBTQ-közösséget megbélyegző magyar jogszabályok és politikai retorika ellen. 2021-ben 30, 2022- ben 42, 2023-ban 38 ország budapesti nagykövetsége írt alá egy hasonló nyilatkozatot, az idei viszont az első olyan, amelyben politikai indíttatásúnak nevezik a közösség megkülönböztetését – kiemelve, hogy a magyar kormány célba vette az LMBTQI-személyek könyvekben, kulturális intézményekben és médiában való megjelenítését.
Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália, Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észak-Macedónia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Izland, Kanada, Koszovó, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Montenegró, Németország, Norvégia, Portugália, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szlovénia, Új-Zéland, Ukrajna, Flandria Diplomáciai Képviselete, British Council, Camões Intézet, Cervantes Intézet, Cseh Centrum, FinnAgora, Francia Intézet, Goethe Intézet, Osztrák Kulturális Fórum Budapest