Ősi kultúrákban státuszszimbólum, itthon azonban csak most kezdett el elfogadottá válni a piercing. De hogyan lett a bőr átszúrása divat?
A testékszerek és tetoválások ma már széles körben elterjedtek. Teljesen elfogadott, sőt divatos, ha a füled több helyen is ki van szúrva, és ma már egy-két kisebb tetkó szinte átlagosnak számít. De ez nem volt mindig így, a testmódosítás megítélése rengeteget változott az évszázadok során.
A piercing, ami sokáig stigmatizálva volt a nyugati kultúrában, mára trenddé vált. A világ nagy részén teljesen elfogadott, ha valaki kilöveti a fülét vagy az orrát, bár még mindig vannak olyan országok, ahol tabunak számít a testékszer. Észak-Koreában a kapitalista fogyasztói társadalom jelképeként tekintenek rá, Iránban pedig akár börtönbüntetés is járhat, ha egy nő szúrat magának piercinget. Ahogy Európa legtöbb részén, úgy Magyarországon is népszerűvé váltak a piercingek, bármikor betérhetünk egy szalonba, ahol pár ezer forintért, néhány perc alatt el is készítik nekünk az új kiegészítőnket. Persze a piercingek nem minden fajtája ugyanúgy elfogadott, a különböző fülbevalók, orrpiercingek vagy a köldökpiercing viszonylag gyakori, de a feltűnő vagy szokatlan helyre szúrt darabok még mindig extrémnek számítanak.
Bár a nyugati világban a piercing elterjedése csak az elmúlt évtizedekben történt meg, a világ számos pontján évezredes hagyománya van a testmódosításnak. Az ókori Egyiptomban a testékszer státuszszimbólum volt, a törzsi társadalmakban a felnőtté válást jelképezte, a hindu vallásban pedig fontos vallási szertartás a fül és az orr átszúrása. Az európai kultúrkörben a piercing nem igazán volt jellemző, egészen a 20. század végéig.
A 70-es évek punkjai felvették a harcot a mainstream kultúrával szemben és a zenében, a művészetben és a divatban is a szokottól eltérő, figyelemfelkeltő és megbotránkoztató módon fejezték ki magukat. Ennek nemcsak a színes taréj, az acélbetétes bakancs és a szakadt ruhák voltak a részei, de a piercing is. Így a testékszer a 20. század végén a lázadás, a normálistól való eltérés, az ellenkultúra jelképévé vált, amit punkok, hippik és raverek viseltek.
Szépen lassan a populáris kultúra is elkezdte elfogadni a piercinget és a lázadás jelképéből divatos kiegészítő lett. A 90-es évek topmodelljei, Naomi Campbell és Christy Turlington köldök piercinggel sétáltak végig a kifutón, a divatvilág és a művészeti szcéna egyaránt igent mondott a piercingre. A 2000-es évek tették a testékszert még inkább mainstreammé, a Y2K esztétika elengedhetetlen része volt a köldökpiercing, a férfiaknál a fülbevaló, később Fergie-nek hála pedig az átlőtt szemöldök is. Bár a piercing kezdett elfogadottabbá válni, ebben az időszakban az orrkarikák és a különböző fülpiercingek még mindig a punkokhoz, rockerekhez vagy épp hippikhez voltak társítva.
Ebben a 2010-es évek vége hozott nagy változást, amikor a divatvilágban az edgy, különleges, tetovált és piercinges modellek elkezdtek felkapottá válni. A divatipar a klasszikus szépség helyett a különlegeset, egyedit, eltérőt kereste, ez pedig teret adott azoknak, akiket korábban nem fogadott be a mainstream kultúra.
A divatbemutatók kifutóján a legkülönfélébb piercingek jelentek meg, a mindennapi viselet részévé váltak a testékszerek. Jelenleg a különböző fülpiercingek a legdivatosabbak, de az orrkarika és a septum is nagy népszerűségnek örvend. Ennek ellenére a “szokatlanabb” helyen található piercingek, az átszúrt orrnyereg vagy ajak még mindig feltűnő és polgárpukkasztó kiegészítőnek számít.
Bár az utcán már senki nem fog megbámulni, ha kilöveted az orrodat, bizonyos munkakörökben, például szolgáltatói vagy banki szektorban nem megengedett a tetoválás és a piercing látható helyen. Ha szeretnél piercinget, de a környezeted vagy a munkáltatód miatt nem lehet, próbáld ki a bármikor kivehető kamu piercinget (pár hónap alatt lekopó tetkót is lehet már venni!) és reméljük, hogy pár év múlva már mindenhol elfogadottak lesznek a testékszerek.