A nyelvtanulás mindig nagy elköteleződést jelent. Viszont, ha ekkora fába vágjuk a fejszénket, vajon melyek azok a nyelvek, amelyekbe érdemes időt és energiát fektetni?
Egy jó nyelvválasztás, tényleg felér a legjobb befektetéssel, hazánkban pedig a nyelvvizsga kérdése igen kurrens topik lett az elmúlt hónapokban. Íme a REFRESHER ajánlása, hogy 2022-ben, mind gazdasági, társadalmi, politikai vagy csak kulturális okokból, mely idegen nyelveket lehet javallott elsajátítani.
(Disclaimer: az angolt túl egyszerű lenne bevenni az összeállításba, bocsi. :( - szerk)
Kínai
Igen, elég egyértelmű a listát azzal a nyelvvel kezdeni, amelyiket az angol után, a legtöbben beszélik a világon.
- Bár a nyelvnek több dialektusa is van, a sztenderd kínait körülbelül 1,31 milliárdan beszélik napjainkban és - főleg a kínai írásrendszernek köszönhetően, ami logografikus (szóírásos - szerk.) - elég nagy az átjárhatóság a különböző nyelvi változatok között. Kína legjelentősebb (és egyben hivatalos nyelvjárása) a mandarin, ami Tajvanon és Szingapúrban is az irányadó dialektusnak számít.
- Inkább nem riogatnánk senkit az írásjelek bonyolultságával vagy a tónusokkal (nem mindegy ugyanis, hogy milyen hanglejtéssel ejtesz ki egy szót (így például könnyű összekeverni a 妈 (mā – anya) és a 马 (mă – ló) szavakat), vagy hogy hosszú évekbe telik, amíg egy stabil középfokra felhúzhatjuk tudásunkat.
- Érdemes inkább szót ejtenünk arról, hogy Magyarországon viszonylag jó ösztöndíj-programokkal könnyen kijuthatunk az országba tanulni, így ténylegesen anyanyelvi környezetben sajátíthatjuk el a nyelvet.
- Emellett pedig vitathatatlan, hogy Kína szuperhatalom és a világ egyik legdinamikusabban fejlődő gazdasága. Egyre több a kínai vállalat az országban, így politikai nézettől függetlenül is érdemes fontolóra venni, hogy elmerüljünk Konfuciusz nyelvében.
Spanyol
Igen, valószínűleg ha leszólítasz egy random embert az utcán és megkérdezed tőle, hogy milyen nyelvet tanulna a legszívesebben, az esetek döntő többségében a spanyol lesz a válasz. Az, hogy dallamos hangzata miatt népszerű vagy sem, ízlés kérdése.
- Ám nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a spanyol 20 ország hivatalos nyelve, 450 millió ember vallja magát spanyol anyanyelvűnek, továbbá körülbelül 75 millióan tanulják aktívan a nyelvet. Igen, a spanyol bizony igencsak fontos kommunikációs eszköznek minősül, pláne bolygónk olyan tájain, ahol nem igazán vagy viszonylag rosszul beszélnek az emberek angolul.
- Sokan úgy tartják, hogy a világ egyik legkönnyebben elsajátítható idegen nyelve, viszont aki a spanyolra adja a fejét, készüljön fel tömény igeragozásokra, a nyelvváltozatokban lévő fajsúlyos különbségekre (például egy argentin nagyon nem úgy fog beszélni, mint egy spanyol), na meg az igazi ínyencségnek számító kötőmódra (mindegy, hogy ez micsoda, viszont a lényeg: a spanyolban baromi fontos, ám komplex).
- De nyugi, azért nem akarjuk elvenni a kedveteket. Jó hír, hogy egyre több spanyolajkú diák folytatja tanulmányait hazánkban, így mindig lesz kivel gyakorolnod. Ezenfelül pedig pont a népszerűsége miatt, rengeteg szuper anyagot és nyelvtani magyarázatot találsz az interneten, ha elakadnál.
¡Buena suerte!
Francia
Vendégcsalogatónak most szívesen betolnánk a macaron-t, Alaine Delon-t, az Eiffel-tornyot, vagy igazából akármit, hiszen bármi ami francia, az fancy!
- Viccet félretéve, felfoghatatlanul fontos kulturális impakt köthető a nyelvhez képzőművészeti, jogi, tudományos, gasztronómiai vagy akár irodalmi téren és hazánkban alapvetően még él egy prekoncepció a franciával kapcsolatosan, amit a felsőbb osztályokhoz kötünk (és ami egyébként nem fedi már a valóságot 2022-ben), de ha más nem is, azért azt mindig megjegyezzük, ha valaki tud franciául. Az olyan... különleges.
- Számokban is elég erősnek bizonyul, hiszen majd 300 millióan beszélnek franciául bolygónkon, 5 kontinensen van jelen és 29 országban számít hivatalos nyelvnek.
- A franciáról tudni érdemes, hogy bár a latinból fejlődött tovább, erős gall, de még erősebb germán behatások érték, ez pedig jócskán módosított a nyelven. Ezért is szokták sokan mondani, hogy az újlatin nyelvek közül talán a francia távolodott el legjobban a latintól (román nyelv just entered the chat), így viszont könnyebb megérteni belőle a spanyolt, az olaszt vagy akár a portugált, mint visszafelé.
- Király anyagok vannak a neten, nyelvterületre ma már nem probléma eljutni, de ha mégsem hagynánk el az országot, szuper francia nyelvklubok vannak fővárosunkban, a Francia Intézet pedig mindig fantasztikus programokkal várja a kultúra iránt érdeklődőket.
Koreai
Csak annyit mondunk: K-pop. Na jó, nyilván nem csak ennyi a válasz arra, hogy miért tanuljunk koreaiul, de érdemes figyelembe venni a nemzet kulturális terjeszkedését, akár zenei téren is. A koreai sorozatok is egyre népszerűbbek, sőt igazából már egész régóta jelen vannak a magyar szcénán is, főleg történelmi filmek formájában, emellett pedig hihetetlenül fontos Dél-Korea gazdasági pozíciója, szóval miért is ne?
- Viszonylag sokan beszélik, az ábécéjüket állítólag egy délután alatt meg lehet tanulni, ám az udvariassági formulák komplexitása, a kiejtés, na meg a tény, hogy egy SOV-nyelvről (szórendjük: alany-tárgy-ige) beszélünk, ami az angolos alany-ige-tárgy után fura lehet és igencsak feladhatja a leckét.
- Ellenben nagy könnyebbség, hogy a budapesti Koreai Kulturális Központ jobbnál jobb programokkal próbálja bevonni az érdeklődőket az ázsiai nemzet nyelvébe, rengeteg tanulást segítő tartalommal találkozhatunk videós platformokon, na meg a BLACKPINK-dalszövegek memorizálása is sokat segíthet ezen a téren.
Szerb
Na, ez most elég randomnak tűnhet: mégis mit keres a listán egy olyan nyelv, ami nem rendelkezik több száz milliós natív beszélővel?
A szláv nyelvek közül az oroszt lenne a legadekvátabb megemlíteni, hiszen nem csupán a világ legnagyobb országáról beszélünk, de mind kulturálisan, mind gazdaságilag (mondjuk nem feltétlenül most) mindig is az egyik legbefolyásosabb nemzet volt.
Akkor miért a szerb?
- A szerb egy nagyon jó bevezető lehet a szláv nyelvekbe, amelyekről azt érdemes tudnod, hogy igen nagy átjárhatósággal rendelkeznek (százalékos statisztikába nem lehet, nem is érdemes belemenni), ez igaz ugyanúgy nyelvtanukra, mint szókincsükre.
- A Balkán szinte azonnal felnyílik előtted s szabad az út Horvátországba, Szlovéniába, Boszniába, Koszovóba, de még talán Észak-Macedóniába is. Emellett pedig, miután elsajátítottad a cirill ábécét, csak egy ugrás a bolgár, az orosz, az ukrán vagy a fehérorosz. A nyugati szláv nyelvekkel, mint a szlovák, cseh és lengyel, már lehet némi bökkenő, de írásban, pont az említett grammatikai és morfológiai hasonlóságok miatt, valószínűleg magabiztosan elboldogulsz majd. Magyarán: nem adnak el.
- Nem tartozik a legnehezebb nyelvek közé (ez egyébként igaz a többi szláv nyelvre is), viszont Magyarországon a jelentősen aktív szerb közösség miatt mindig lesz beszélgető partnered, szomszédos országról van szó, az internet pedig itt is remek anyagokat kínál a nyelvtanulók számára.
Lengyel
Bár pont az előbb lőttünk el egy szláv nyelvet, és valamennyire beszéltünk is a soron következő javaslatunkról, a lengyelt mégis megéri külön venni.
- Egyrészt nem hunyhatunk szemet a háborús helyzet felett, és azt pontosan tudjuk, hogy a legtöbb ukrán menekült Lengyelországon keresztül lépett be az Unióba, így mindenképpen nagy kereslet van a lengyelül beszélőkre a kialakult állapot miatt, pláne mivel a lengyel és az ukrán valóban meglepően hasonlít egymásra még a szláv nyelveken belül is, főleg a szókincs szintjén.
- Plusz a multik világában meglepődnél, hogy mekkora igény és piac van „kisebb” nyelvekre. Ilyen a lengyel is, hiszen általánosságban nem tartozik a legnépszerűbb opciók közé nyelvtanulási szempontból. Kereskedelmi szempontból annál nagyobb pénzeket rakhatsz zsebre, minél ritkább az általad beszélt nyelv, bár azért szeretik, ha egy nagyobb nyelvet is beszél az ember. Azaz: egy „nagy” nyelvhez bőven megéri egy „kis” nyelvet is megtanulni. Miért ne lehetne az a lengyel?
Svéd
Hard-to-swallow pill, de az emigráció létezik és egyre több fiatal lát potenciált egy új otthon reményében az északi országokban.
Hogy miért pont a svéd és nem a norvég, a dán vagy az izlandi?
- A beszélők száma jó kiinduló pont lehet, hiszen az említett nyelvek közül a svédet beszélik legtöbben, megközelítőleg 10 millióan.
- Mint a szláv nyelvek esetében, az északi nyelveknél is elég nagy az átjárhatóság, plusz egy jó angolos vagy németes alappal, azt mondják, könnyű dolgunk van, lévén, hogy a svéd is germán nyelv és innen akár a holland felé is nyithatunk majd, ami a germán csoport déli ágához tartozik.
- Na meg végre megtanulhatod kimondani az IKEA bútoraid nevét!
- Jó klímapolitika, fejlett gazdaság, skandináv krimik, ABBA - mondjuk még?