ma 2026.6.28 9:36
Olvasási idő 1:30
Hering András

50 ezren vonultak a Budapest Pride-on, Karácsony Gergely pedig történelmi ígéretet tett

TÁRSADALOM BUDAPEST PRIDE KARÁCSONY GERGELY

A hőségriadó ellenére a szervezők szerint 50 ezren vettek részt a 31. Budapest Pride-on. Karácsony Gergely a Vérmezőn arról beszélt, hogy olyan ország kell, ahol minden ember számít.

A rendkívüli hőség sem tartotta otthon a Budapest Pride résztvevőit: a szervezők becslése szerint 50 ezren vonultak fel szombaton a 31. Budapest Pride-on, ahol idén újra a Refresher is egy saját járművel vett részt a felvonuláson. Ez közlésük szerint 15 ezerrel több résztvevőt jelent, mint a tavalyi tiltást megelőző években, igaz, 2025-ben az Orbán-kormány tiltásának hatására végül százezrek mentek ki az utcára.

A menet az Operától indult, és a Vérmezőig tartott, az útvonalat pedig a hőségriadó miatt árnyékosabb utcákon vezették végig. A szervezők előre arra kérték a résztvevőket, hogy igyanak sok vizet, védekezzenek a nap ellen, figyeljenek a saját határaikra, ne vigyenek magukkal háziállatot, aki pedig veszélyeztetett, inkább otthonról kövesse az eseményeket. A Fővárosi Vízművek szükség-ivókutakkal segítette a felvonulók hidratálását.

A 31. Budapest Pride-ot 35 nagykövetség támogatta, a menetet Filó Manyi szervező indította el. A felvonuláson 19 jármű, valamint 40 civil szervezet, csoport és támogató cég vett részt. Kisebb tiltakozások ugyan megzavarták a vonulást, de megakasztani nem tudták.

Kiemelt tartalom
Mutatjuk, te melyik magyar melegikon lennél a csillagjegyed szerint Mutatjuk, te melyik magyar melegikon lennél a csillagjegyed szerint 2026.6.22 16:58

A nap végén a Vérmezőn beszédek és programok várták a résztvevőket. Felszólalt többek között Karácsony Gergely főpolgármester is, aki beszédét azzal kezdte, hogy köszöntötte a „büszke magyarokat”, majd emlékeztette a tömeget arra, hogy szerinte egy évvel ezelőtt fityiszt mutattak a hatalomnak. A közönség hangos ujjongással fogadta, amikor azt mondta: minden hatalomnak vége lesz egyszer.

Karácsony arról beszélt, hogy olyan hazát kell teremteni, ahol minden ember számít. Szerinte az elmúlt években a Pride nemcsak az LMBTQ-közösség láthatóságáról szólt, hanem arról is, hogy kik állnak ki mások szabadságáért akkor is, ha éppen nem róluk van szó.

A főpolgármester megköszönte azoknak is a kiállását, akik az elmúlt 16 évben nemcsak a saját, hanem mások szabadságáért is utcára mentek. Úgy fogalmazott, mostantól nem elég megóvni az elveinket, érvényt is kell szerezni nekik. Arra is emlékeztetett, hogy még mindig hatályban vannak azok a jogszabályok, amelyek alapján tavaly be akarták tiltani a Pride-ot.

Beszédében azt mondta, olyan országot kell építeni, amely mindenki otthona lehet, majd egy személyes vállalást is tett: kijelentette, ő szeretne lenni az, aki összeadja majd az első azonos nemű párt Budapesten.

Karácsony Gergely főpolgármester beszédet mond a 31. Budapest Pride Közösségi Fesztivál keretében rendezett felvonulás záró helyszínén, a Vérmezőn 2026. június 27-én.
Karácsony Gergely főpolgármester beszédet mond a 31. Budapest Pride Közösségi Fesztivál keretében rendezett felvonulás záró helyszínén, a Vérmezőn 2026. június 27-én. Forrás MTI/Kovács Márton

A Vérmezőn Annus Szabolcs Sammy, a szegedi Partiscum Egyesület aktivistája is felszólalt, és bejelentette, hogy jövő tavasszal megtartják az első szegedi Pride-ot. A hivatalos program este 8 órakor ért véget, a napot pedig a Budapest Parkban tartott Rainbow Party zárta.