A Klubrádió értesülése szerint a CEU-ból kétkampuszos egyetem lesz, amely Bécsben és Budapesten egyaránt diplomát adó programokat fog folytatni.
A Közép-európai Egyetem (CEU) 35. születésnapját ünneplő kerekasztal-beszélgetésen csütörtökön arról is szó esett, hogy „a CEU-ból kétkampuszos egyetem lesz, amely Bécsben és Budapesten egyaránt diplomát adó programokat fog folytatni”, értesült a Klubrádió.
Az esemény résztvevői arról is beszéltek, hogy a CEU 2024-ben kérelmet nyújtott be azért, hogy budapesti intézményegységét kutatóhelyként ismerjék el. Ez azért volt fontos, hogy Európán kívüli kutatókat is hosszabb időre Magyarországra tudjanak hívni. A rádió Café Péntek című műsorában az is elhangzott, hogy a kérelmet csak 2026. április 28-án bírálták el kedvezően.
A CEU-t, vagyis a Közép-európai Egyetemet 1991-ben Budapesten alapította meg Soros György. Az intézmény budapesti működése azután került veszélybe, hogy 2017. április 4-én a kormány módosította a magyar felsőoktatási törvényt, amelynek értelmében külföldi egyetem csak akkor kaphat működési engedélyt Magyarországon, ha származási országában, a CEU esetében az Egyesült Államokban is elismerik felsőoktatási intézményként, valamint tényleges oktatási tevékenységet folytat ott. Szintén lényeges kikötés, hogy a magyar államnak és az egyetem székhelyországának nemzetközi szerződésben kell megállapodnia az intézmény itthoni működésének elvi támogatásáról, ezenfelül pedig az Oktatási Hivatalnak is engedélyeznie kell az egyetem működését.
Mutatunk 5 pénztárcabarát ételt csóró egyetemistáknak a vizsgaidőszakra
2026.4.24 13:20
A CEU ugyan New York államban oktatási programot indított, de a magyar kormány nem írta alá a már előkészített megállapodást. Egy évvel később az egyetem bejelentette, hogy az amerikai akkreditációjú programját Bécsbe költözteti. A budapesti helyszín a könyvtárral és az archívummal főként kutatóhely lett, valamint bizonyos diplomát nem adó oktatási programoknak továbbra is otthont ad.
2020-ban az Európai Unió Bírósága kimondta, hogy Magyarország megsértette az uniós jogot, mert a felsőoktatási törvény módosítása indokolatlanul korlátozta a külföldi egyetemek működését. A helyzet ennek ellenére változatlanul fennmaradt.
Az április 12-i országgyűlési választás után a CEU még azt a tájékoztatást adta, hogy hiába történt kormányváltás, nem költöznek vissza Budapestre.