ma 2026.6.26 16:08
Olvasási idő 1:07
Krajnyák Petra

Fordulat jöhet a CEU budapesti működésében

TÁRSADALOM EGYETEM FELSŐOKTATÁS

A Klubrádió értesülése szerint a CEU-ból kétkampuszos egyetem lesz, amely Bécsben és Budapesten egyaránt diplomát adó programokat fog folytatni.

A Közép-európai Egyetem (CEU) 35. születésnapját ünneplő kerekasztal-beszélgetésen csütörtökön arról is szó esett, hogy „a CEU-ból kétkampuszos egyetem lesz, amely Bécsben és Budapesten egyaránt diplomát adó programokat fog folytatni”, értesült a Klubrádió.

Az esemény résztvevői arról is beszéltek, hogy a CEU 2024-ben kérelmet nyújtott be azért, hogy budapesti intézményegységét kutatóhelyként ismerjék el. Ez azért volt fontos, hogy Európán kívüli kutatókat is hosszabb időre Magyarországra tudjanak hívni. A rádió Café Péntek című műsorában az is elhangzott, hogy a kérelmet csak 2026. április 28-án bírálták el kedvezően.

BUDAPEST, MAGYARORSZÁG – MÁJUS 14.: Emberek lépnek be a Közép-európai Egyetem (CEU Budapest) budapesti telephelyére 2026. május 14-én Budapesten, Magyarországon. A nonprofit magánegyetem 2019-ben Bécsbe költöztette fő kampuszát, miután az akkori miniszterelnök, Viktor Orbán kormánya kiszorította onnan; a kormány ugyanis elfogadott egy felsőoktatási törvényt, amely az egyetemet és annak alapítóját, a milliárdos filantróp George Sorost vette célba. Magyarország új politikai korszakba lép Viktor Orbán veresége után, aki az önmagát „illiberális demokráciának” nevező rendszer megalkotója volt, és 16 éven át vezette az országot. Peter Magyar, a magyarországi jobbközép Tisza Párt vezetője 2026. május 9-én tette le a hivatali esküt új miniszterelnökként. (Fotó: )
A CEU 2018-ban Bécsbe költöztette fő kampuszát, miután az Orbán-kormány kiszorította Budapestről. Forrás John Moore/Getty Images

A CEU-t, vagyis a Közép-európai Egyetemet 1991-ben Budapesten alapította meg Soros György. Az intézmény budapesti működése azután került veszélybe, hogy 2017. április 4-én a kormány módosította a magyar felsőoktatási törvényt, amelynek értelmében külföldi egyetem csak akkor kaphat működési engedélyt Magyarországon, ha származási országában, a CEU esetében az Egyesült Államokban is elismerik felsőoktatási intézményként, valamint tényleges oktatási tevékenységet folytat ott. Szintén lényeges kikötés, hogy a magyar államnak és az egyetem székhelyországának nemzetközi szerződésben kell megállapodnia az intézmény itthoni működésének elvi támogatásáról, ezenfelül pedig az Oktatási Hivatalnak is engedélyeznie kell az egyetem működését. 

Kiemelt tartalom
Mutatunk 5 pénztárcabarát ételt csóró egyetemistáknak a vizsgaidőszakra Mutatunk 5 pénztárcabarát ételt csóró egyetemistáknak a vizsgaidőszakra 2026.4.24 13:20

A CEU ugyan New York államban oktatási programot indított, de a magyar kormány nem írta alá a már előkészített megállapodást. Egy évvel később az egyetem bejelentette, hogy az amerikai akkreditációjú programját Bécsbe költözteti. A budapesti helyszín a könyvtárral és az archívummal főként kutatóhely lett, valamint bizonyos diplomát nem adó oktatási programoknak továbbra is otthont ad.

2020-ban az Európai Unió Bírósága kimondta, hogy Magyarország megsértette az uniós jogot, mert a felsőoktatási törvény módosítása indokolatlanul korlátozta a külföldi egyetemek működését. A helyzet ennek ellenére változatlanul fennmaradt.

Az április 12-i országgyűlési választás után a CEU még azt a tájékoztatást adta, hogy hiába történt kormányváltás, nem költöznek vissza Budapestre.