tegnap 2025.7.14 15:48
Olvasási idő 1:08
Bence Loksa

Függetlenedik Franciaország egy területe, új állam jöhet létre a Csendes-óceánon

Függetlenedik Franciaország egy területe, új állam jöhet létre a Csendes-óceánon
Forrás Getty Images / Remon Haazen
TÁRSADALOM FRANCIAORSZÁG ÚJ-KALEDÓNIA

Új-Kaledónia már többször szavazott úgy, hogy maradna francia terület.

Új-Kaledónia szinte teljes értékű állammá válhat egy 10 napig tartó tárgyalás után – írja a Guardian. A döntést Franciaország köztársasági elnöke, Emmanuel Macron is megerősítette az X-en.

Új-Kaledónia 1853 óta Franciaország tengerentúli területe, azonban a többi ilyen territóriummal ellentétben speciális helyzetben van. Új-Kaledónia egy úgynevezett collectivité sui generis (amit magyarul speciális közösségnek hívnak) és azon belül is a DROM-COM-hoz (départements d'outre-mer és territoires d'outre-mer) és még azon belül is a PTOM-hoz tartozik (pays et territoires d'outre-mer - tengerentúli területek és országok). Új-Kaledónia azért is érdekes, mert más francia DROM-COM területekhez képest (Guadeloupe, Martinique, Francia Guyana, Réunion, Mayotte és Saint-Martin) nem része az EU-nak, nem tartozik az eurózónához (csendes-óceáni frank a fizetőeszköz) és alapvetően az a lényeg, hogy a Francia Köztársaságba teljes mértékben beilleszkedett DROM-COM-okkal ellentétben Új-Kaledónia – Francia Polinéziához hasonlóan – már alapvetően is nagyobb autonómiával rendelkezik, különösen gazdasági és adóügyi kérdésekben. Legutóbb egyébként 2020-ban volt népszavazás arról, hogy akarnak-e egyáltalán Franciaországhoz tartozni – 53%-ban nyertek akkor a „lojalisták”.

A mostani jogállásbeli változtatásra azért volt szükség, mert Franciaország hozott egy újan törvényt, miszerint olyanok is szavazati jogot kaptak, akik nem bennszülöttek a szigetcsoporton. Emiatt a „helyiek” lázongani kezdenek, ugyanis attól féltek, hogy kisebbségbe kerülnek. A francia állam ezért hozott egy olyan döntést, miszerint csak az szavazhat, aki legalább 10 éve életvitelszerűen az országban él – most pedig kis híján független országgá tették Új-Kaledóniát.

A 270 ezer lakossal rendelkező sziget Franciaország egyik utolsó ilyen területe, ráadásul alapból is függetlenebb volt, mint például Francia-Guyana, többek között eddig is a saját pénznemüket használták.