ma 2025.7.5 9:53
Olvasási idő 3:17
Szöllősi Anna

Hová menjünk, miket nézzünk júliusban? Szombat Éva tárlatát és Steiner Kristóf podcastjából született kiállítást is ajánlunk

Hová menjünk, miket nézzünk júliusban? Szombat Éva tárlatát és Steiner Kristóf podcastjából született kiállítást is ajánlunk
Forrás Szombat Éva
KULTÚRA KIÁLLÍTÁS KIÁLLÍTÁSAJÁNLÓ STEINER KRISTÓF SZOMBAT ÉVA

Ebben a hónapban is jelentkezünk kiállításajánlónkkal: júliusban érdemes lesz csekkolni az Eötvös10 és a Mai Manó Ház kiállításait, Szombat Éva tárlatát, a képzősök diplomamunkáiból álló válogatást, és a Steiner Kristóf podcastjában készült alkotásokat.

 „Ő volt annak idején a Wikipédia, annak született. Bármit kérdeztél tőle, nagyjából mindenre válaszolt.”

Hogyan őrződik meg egy apa alakja az emlékezetben? Milyen tárgyak képesek felidézni egy-egy gesztust, szokást vagy hangulatot? Herczeg Eszter fotókiállítása ezekre a kérdésekre keresi a választ. A fotós a családtagjai visszaemlékezései alapján állította össze sorozatát, olyan tárgyakat beemelve, mint például egy frottírköntös, egy játék-autópálya vagy egy régi óratartó, amelyek egy-egy férfialak személyiségét, jelenlétét, sőt hiányát is képesek megidézni. 

A kiállítás azt vizsgálja, hogyan alakul ki és formálódik egy gyerekben az apakép, a személyes élmények mellett a társadalmi és kulturális hatások tükrében. A tárlaton bemutatott fotókon a tárgyak egyszerre utalnak az apákhoz fűződő érzésekre és azokra az elvárásokra, amelyeket a média, az irodalom vagy a közösségi normák közvetítenek az apai szerepről.

Herczeg Eszter: Apák
Eötvös10, 3. emeleti kiállítótér; 1067 Budapest, Eötvös utca 10.
2025. június 13. – július 13. 

Az elfeledett Rogi André 

Rogi André Budapesten született, majd a húszas évek közepén Párizsba, az avantgárd képzőművészet központjába költözött, ahol felfedezte a fotográfiát, és megismerkedett André Kertésszel, akivel egy ideig házasok is voltak. A 20. századi fotóművészet egyik különleges, mégis méltatlanul háttérbe szorult alakja volt – születésének 125. évfordulóján végre a hazájában is jobban megismerkedhetünk vele a Több fényt, több árnyékot. című kiállításon.

André a portréiban és aktjaiban általában valamilyen meghatározó vonást emelt ki, hosszú expozíciós időt és nagy formátumú kamerát használva egészen bensőséges eredményt létrehozva. Emellett retusálta is a negatívokat: részleteket távolított el és tett hozzá a sötétkamrában, hogy különleges hatásokat érjen el. A gondosan megkomponált megvilágítás mellett a fotográfus személyiségének – annak, hogy semmire sem tartotta a pillanatképeket, és odaadó figyelemmel fordult modelljeihez – lehetett köszönhető, hogy képeit Nadaréihoz, a nagy 19. századi fotográfuséihoz hasonlították.

Kiemelt tartalom
Hová menjünk, miket nézzünk júniusban? Bozó Szabolcs első hazai tárlatát és gyurmafigurák köré épülő kiállítást is ajánlunk Hová menjünk, miket nézzünk júniusban? Bozó Szabolcs első hazai tárlatát és gyurmafigurák köré épülő kiállítást is ajánlunk 2025.5.31 10:35

A Budapesten látható kiállítás a francia Nemzeti Könyvtár gyűjteményére épül, de eddig ismeretlen felvételekkel, dokumentumokkal és személyes visszaemlékezésekkel is kiegészül.

Több fényt, több árnyékot. Rogi André (1900–1970)
Mai Manó Ház; 1065 Budapest, Nagymező u. 20. 
2025. július 2. – augusztus 19.

Képzősök diplomamunkái 

Idén is megrendezik a Best of Diploma című kiállítást, ahol a Magyar Képzőművészeti Egyetem frissen végzett, legtehetségesebb hallgatóinak diplomamunkáit mutatják be. A válogatás rendhagyó helyszínen, az Andrássy úti Hungarian Art and Business (HAB) kortárs művészeti központban lesz látható. 

A tárlaton a festészet, szobrászat, képgrafika, intermédia tanszékek mellett teret kapnak színpadi látványtervek, és a restaurátorképzés munkái is, valamint a legújabb tanszék, a vizuális művészet is bemutatkozik. A több mint húsz kiállított diplomamunka a tárlat leírása szerint tükrözi a hallgatók egyéni látásmódját és azt az alkotói szabadságot, amely az intézmény szellemiségét jellemzi.

A 2025-ben diplomázó hallgatók munkáin olyan fogalomrendszerek kerülnek reflektorfénybe, mint a világjelenséggé vált traumatizált generáció éthosza, a testkép, az útkeresés. A Best of Diploma kiállítás a kortárs képzőművészet eszközeivel ad őszinte, szubjektív választ a digitális világ vagy épp a mesterséges intelligencia alkotta képekre

– mondta el Dr. Erős István egyetemi rektor. 

A kiállítást nyáron társművészeti programok is kísérik, és a HAB szoborparkjában is feltűnnek képzős hallgatók munkái. 

Best of Diploma
HAB, 1062 Budapest, Andrássy út 112.
2025. július 10. – szeptember 7. 

Személyes kapcsolat az alanyokkal

Szombat Éva fotográfus 2011-ben, a MOME fotográfia mesterszakos hallgatójaként találkozott a Rostás testvérekkel – Jolikával, Ármándóval és Rikivel – egy kispesti tehetségkutatón. Egy iskolai feladathoz felállította mini fotóstúdióját, majd képeket készített arról, aki szerette volna. A testvérek elkérték a fotókat, ezután köztük és Szombat között személyes kapcsolat alakult ki, még a húsvéti ünneplésre is meghívták őt. 

Én lettem a család fotósa, évekig hívtak fontosabb ünnepek idején. Egy ideig megkértek, hogy a Facebook-profiljukat is kezeljem, cserélgessem a profilképeket

– mesélte Szombat a Puszilom a családot! című tárlat kapcsán, ami a Rostás család köré épül. Az utolsó ilyen esemény egy 2015-ös esküvő volt, majd egy évtized kihagyás után 2024 húsvétján találkoztak újra. 

szombat éva
Jolika a vízesésnél (2011) Forrás Szombat Éva

Szombat a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végzett, és doktori hallgatóként ma már az intézmény oktatója is. Munkáiban a boldogság, a mentális jóllét, a társadalmi szerepek kérdésköreit vizsgálja, gyakran színes, popos eszköztárral. Több díjat is elnyert, köztük a Robert Capa Nagydíjat, és jelentős nemzetközi kiállításokon szerepelt. 

Puszilom a családot!
Kastner Kommunity, 1081 Budapest, II. János Pál pápa tér 8.
2025. június 19. – július 15.

Beszélgetésből született képzőművészet 

A Brody House rendhagyó tárlata egy különleges együttműködésből született meg. A Ha már itt vagyunk – Kristóffal című kiállítás Steiner Kristóf azonos című podcast-sorozatának lenyomata. Az újságíró a 11 epizód mindegyikében egy-egy ismert gondolkodóval, művésszel vagy közszereplővel beszélgetett, miközben egy kortárs képzőművész élőben, a párbeszéd hatására alkotott meg egy képet – ezek a művek most először láthatók a Brody Bistro & Art Bunkerben.

Az adások képzőművész-interjúalany párosai Babos Zsili / Péterfy Bori, Biacsics Renáta, aka renyagyar / Fancsikai Eszter, Fülöp Luca / Mérő Vera, Ghyczy Dia / Hodász András, Hitka Viktória / Radics Zsombor, Kis Róka Csaba / Kovalcsik Krisztina, Miss KK / Nyáry Luca, Oláh Anna / Spitzer Gyöngyi Soma Mamagésa, Tihanyi Anna / Puskás Peti, Végh Júlia / Pásztor Anna és Zeus Salas / Lilu voltak. 

Ha már itt vagyunk – Kristóffal
Brody Bistro & Art Bunker; 1088 Budapest, Bródy Sándor u. 10. fszt. 1
2025 június 21. – augusztus 31.
Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, Spotifyon és a Facebookon is!