tegnap 2025.2.20 11:36
Olvasási idő 1:20
Bence Loksa

„Éljen a király” – írta Donald Trump saját magáról

„Éljen a király” – írta Donald Trump saját magáról
Forrás Getty Images / Andrew Harnik
KÖZÉLET AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOK AMERIKAI ELNÖKVÁLASZTÁS 2024 DONALD TRUMP

Az elnök eltörölte a dugódíjat New York Cityben, majd megveregette saját vállát

Donald Trump amerikai elnök ismét királyi hasonlatokat használt, amikor ünnepelte kormányzata döntését a New York-i dugódíj eltörléséről. A saját közösségi médiaplatformján, a Truth Socialon közzétett bejegyzésében azt írta: „A DUGÓDÍJ HALOTT. Manhattan és egész New York MEGMENEKÜLT. ÉLJEN A KIRÁLY!” A Fehér Ház tovább erősítette ezt az üzenetet, amikor egy olyan képet tett közzé, amely Trumpot koronával ábrázolta egy általa inspirált magazin címlapján.

Trumpnak nem ez az első olyan, hogy kicsit több hatalomról számol be, mint az előtte való vezetők. Előszeretettel alkalmazott elnöki rendeleteket, amelyeket többször is a törvényes határok feszegetésével vádoltak, és olyan szövetségi intézményekre is befolyást gyakorolt, amelyeket elvileg nem irányíthatna közvetlenül. Nemrég egy bejegyzésében idézett egy Napóleonnak tulajdonított mondatot: „Aki megmenti hazáját, az nem sért törvényt”, ezzel is utalva arra, hogy jogot formál a szabályok áthágására, ha az szerinte az ország érdekét szolgálja.

A dugódíj eltörlése az egyik kampányígérete volt, és már korábban is jelezte, hogy elnökként meg fogja akadályozni a programot. Egy, a New York Postnak adott interjúban „pusztítónak” nevezte a díjat, amely szerint a város gazdaságát károsítaná. A tervet szerdán a közlekedési miniszter, Sean Duffy hajtotta végre, aki hivatalos levélben értesítette New York állam kormányzóját, Kathy Hochult a döntésről, és arról, hogy a szövetségi hatóságok hamarosan kapcsolatba lépnek az állammal az intézkedés leállítása érdekében.

Trump első hónapja a Fehér Házban tele volt olyan pillanatokkal, amikor szinte monarchikus hatalommal ruházta fel magát. Beiktatási beszédében például azt mondta, hogy „Isten mentette meg őt”, amikor tavaly nyáron egy merénylő megpróbálta megölni. Egyes szakpolitikai döntései a unitárius végrehajtói elméleten alapulnak, amely az elnöki hatalom tágabb értelmezését támogatja. Ennek az elméletnek a hívei szerint Trump nem sért törvényt, ha úgy ítéli meg, hogy egy intézkedés alkotmányellenes – vagy akár akkor sem, ha az adott szabály megszegése szerinte az ország érdekeit szolgálja.

Kathy Hochul kormányzó élesen bírálta Trump lépését, és kijelentette, hogy az Egyesült Államok „a törvények országa, nem pedig egy király uralkodik felette”. A New York-i Közlekedési Hatóság pert indított a szövetségi bíróságon a dugódíjprogram fenntartása érdekében, így az ügy várhatóan jogi csatározásba torkollik – írja a New York Times.