ma 2025.2.11 9:54
Olvasási idő 1:11
Szécsi Krisztián

Már harmadik éve Magyarország az EU legkorruptabb országa a Transparency International listáján

TÁRSADALOM EU KORRUPCIÓ MAGYARORSZÁG POLITIKA

A szervezet összesen 180 országot vizsgált meg. A jelentésből kiderül, hogy globálisan minden államban egyre nagyobb problémát jelent a korrupció. Magyarországon a jogállamiság hanyatlása is közrejátszott, hogy a tavalyihoz képest rosszabb értéket kapott.

Magyarország ismét az Európai Unió legrosszabb helyezést elérő tagállama a Transparency International globális korrupciós listáján, ahol az előző évhez képest még egy pontot rontott is. Így a 0-tól 100-ig terjedő skálán csupán 41 ponttal zárta a rangsort, írja a HVG. Legkedvezőbb pozícióját 2007-ben érte el, amikor a 10. legkevésbé korrupt államnak számított, azóta pedig egyre rosszabb értéket mérnek hazánkban.

A Transparency International berlini központjának jelentése alapján világszerte súlyos korrupciós problémákra derült fény, hiszen a vizsgált országok több mint kétharmada 100-ból 50 alatti pontszámot kapott. A szervezet összesen 180 államot értékelt, a legkevésbé korrupt államok élén Dánia áll (90 pont), akit Finnország (88 pont) és Szingapúr (84 pont) követ. A legjobb tíz között megtalálható Norvégia (81 pont), Svájc (81 pont) és Svédország (80 pont) is. Hazánkat megelőzte Ausztria (67 pont), Szlovénia (60 pont), Csehország (56 pont), Szlovákia (49 pont) és Románia (46 pont) is. Magyarországnál rosszabb korrupciós értéket olyan országokban mértek, mint Tanzánia, Trinidad és Tobago, Kazahsztán, Észak-Macedónia, Suriname, Vietnám, Kolumbia és Guyana, továbbá Törökország, Bosznia-Hercegovina, Oroszország és Szomália.

Kiemelt tartalom
Ki az a Volodimir Zelenszkij? Ki az a Volodimir Zelenszkij? 2025.1.25 9:31

A Transparency jelentése és a nyugat-európai, EU-s régióra vonatkozó elemzés megállapította, hogy a jelentős gazdasági hatalmak, mint Németország (75 pont) és Franciaország (67 pont), valamint az észak-európai országok értékei is csökkentek a korábbiakhoz képest. Norvégia és Svédország történelmük legrosszabb pontszámát érték el, míg olyan országok, mint Szlovákia, Málta vagy Magyarország a jogállamiság gyengülésével érték el visszaesésüket. A vizsgálat során 31 régiós országot elemeztek, amelyek közül csupán 6 tudta növelni a pontszámát, míg 19 a recesszió irányába mozdult el. 

Magyarország esetében rámutattak, hogy az országra jellemző a rendszerszintű korrupció és a jogállamiság folyamatos hanyatlása, még a 20 milliárd eurónyi uniós támogatás felfüggesztése sem gyakorolt nyomást az Orbán-kormányra, hogy a jogállamiságot és a demokráciát helyreállítsa, így a korrupciós index 14 ponttal csökkent 2012 óta. 

Ez a tartalom az ENTR európai tartalomgyártói hálózat része. #entr_hu