Mivel terheled jobban a környezetet: az ajándékokkal vagy a karácsonyfával? Esetleg a karácsonyi menü a legkevésbé fenntartható része az ünnepnek? Egy tavalyi francia kutatás számszerűsítette a karácsonyi szokásaink karbonlábnyomát.
Jó-jó, már sokszor leírtuk, hogy a karácsony mennyire megterheli a környezetet, de mit is jelent ez pontosan? Ugyan Magyarországra vonatkozóan pontos adataink nincsenek, de a francia ökológiai átállásért felelős hatóság által 2022-ben végzett kutatás nagyon pontosan megmutatja, mekkora kibocsátással járnak karácsonyi szokásaink.
Játékok ezrei, végeláthatatlan vacsorák, lefűrészelt karácsonyfák, villódzó fények a lámpaoszlopokon és az erkélyeken, országjáró családlátogatások: a karácsony nem ajándék a Föld klímájának. Sajnos arról nincsenek pontos adataink, hogy Magyarországon mennyi szén-dioxid-egyenértéket bocsátunk ki az ünnepek alkalmával, de egy 2022-es francia kutatás átfogó képet ad arról, mekkora szennyezéssel jár ez az időszak.
A French Agency for Ecological Transition (Francia Ügynökség az Ökológiai Átállásért, ADEME) kutatása arra jutott, hogy a franciák nagyjából 6,3 millió tonna szén-dioxid-egyenértéket bocsátanak ki ebben az időszakban, ami a teljes éves üvegházhatásúgáz-kibocsátás 1 százaléka. Franciaország lakossága közel 70 millió fő, tehát hétszer nagyobb Magyarországnál, és a fogyasztásuk is jelentősebb. Náluk a túllövés napja idén április 19-re esett, míg nálunk június 2-re, de még ha arányosítjuk is az értéket, akkor is óriási mennyiségű üvegházhatású-gázról van szó.
Az ADEME kétféle mutatót használt, hogy felmérje az ünnepek szén-dioxid-kibocsátásának hatását. Egyrészt vizsgálták a gazdasági ágazati adatokat – hány tonna elfogyasztott élelmiszer, hány darab eladott ruházati cikk stb. –, másrészt, 2022-ben egy 1252 fős reprezentatív mintán végzett felmérés során gyűjtöttek információkat a franciák ünnepi szokásait illetően.
Az ékszerek és elektronikai cikkek a legnagyobb szén-dioxid-kibocsátásúak
A vizsgálat szerint a szén-dioxid-kibocsátás túlnyomó részét, 57 százalékát az ajándékok teszik ki. A franciák 368 millió ajándékot adnak vagy kapnak az ünnepek alatt, ami átlagosan 10,2 ajándékot jelent gyermekenként és 4,5 ajándékot felnőttenként.
A legnépszerűbb ajándék a ruházati cikk, az összes ajándék 39 százaléka tartozott ebbe a kategóriába, és ezzel az üvegházhatásúgáz-kibocsátás 30,2 százalékáért volt felelős. A ruhákat a játékok követik népszerűségben 19 százalékkal, ami a teljes kibocsátás 18 százalékát jelentette. Ezzel szemben, míg az ajándékok 18 százaléka könyv volt, addig mindössze 2,1 százalékkal járult hozzá ez a kategória a kibocsátáshoz, így kijelenthetjük, hogy a könyv a leginkább környezetbarát ajándék. Ezzel szemben, míg az ajándékoknak csupán a 7 százaléka volt elektronikai berendezés, az összes kibocsátáshoz 15,2 százalékot adtak hozzá. Mennyiséget tekintve a legkisebb kategória az ékszereké volt 5,2 százalékkal, viszont kibocsátás terén 14,8 százalékot képviselt ez a kategória.
Jó hír viszont, hogy ha használt vagy felújított tárgyat választasz, az megduplázhatja az adott tárgy élettartamát. Az ADEME szerint egy játék esetében a kibocsátás 55 százaléka, egy farmer esetében 48 százaléka, egy okostelefon esetében pedig akár 57 százaléka is kiküszöbölhető ezáltal.
Közlekedés (25 százalék): a vezetés továbbra is a karácsony nélkülözhetetlen része
Az ünnepek alatti utazás a szén-dioxid-kibocsátás negyedéért felelős, az ajándékok után ez a második legnagyobb kibocsátási forrás.
A franciák – és valószínűleg a magyarok is – az utazások háromnegyedét autóval teszik meg az ünnepek alatt, ami a kibocsátás több, mint feléért (62 százalék) felelős. A légi közlekedés nagyon kiegyensúlyozatlan arányt mutat: az utazással kapcsolatos kibocsátások 37 százalékát teszi ki, miközben az utazások kevesebb, mint 2 százaléka történik légi úton, ami a megtett távolságok 17 százalékát jelenti.
A vasút a legkisebb szénlábnyomú választás, és egyben a legkevésbé használt is, a háztartások mindössze 4 százaléka veszi igénybe.