Január elsejétől két éven át tartó Airbnb-moratórium lép életbe Budapesten, amelynek értelmében 2026 végéig nem lehet új magán- és egyéb szálláshelyet nyilvántartásba venni a fővárosban.
A magyar kormány szerda délelőtt a hivatalos Facebook-oldalán jelentette be, hogy az országgyűlés megszavazta, hogy jövő januártól kétéves moratórium lép életbe a fővárosi Airbnb-típusú lakáskiadásra.
A jogszabály értelmében 2025. január 1. és 2026. december 31. között nem vehető nyilvántartásba új magán- és egyéb szálláshely Budapesten, azonban ha a lakástulajdonosok még az év végéig megigénylik, nyilvántartásba lehet venni új szálláshelyeket.
Ahogy a Telex írja, a jogszabály az októberi – társadalmi egyeztetésnek szánt – Airbnb-szigorító törvénytervezet része, amely a Nemzetgazdasági Minisztérium korábbi közlése szerint négyszeresére növelné a rövid távra kiadott lakások után fizetendő átalányadót.
A megfizethető lakhatás a magyar kormány egyik fontos gazdasági célkitűzése lett. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy múlt havi konferencián beismerte, hogy Budapesten lakhatási válság van, a tragikus helyzet okaként pedig a lakásárak és a bérleti díjak európai szinten is kiugró növekedését jelölte meg.
Nagy Márton azt is elmulasztotta megemlíteni, hogy az Orbán-kormányok sokszor előnytelenül manipulálták a lakáspiaci folyamatokat. Ahogy a Telex rámutatott, az intézkedések jelentős többsége vagy nem befolyásolta a hazai lakhatás általános megfizethetőségét, vagy egyenesen rontotta azt.
Az Airbnb korlátozása egyébként már helyi szinten is kezdetét vette: október 31-én a terézvárosi képviselő-testület megszavazta a rövid távú lakáskiadás tiltásáról szóló rendeletet.