2024.11.12 12:01
Olvasási idő 3:45
Bence Loksa

Miért választják el a nőket és a férfiakat az e-sportban?

Miért választják el a nőket és a férfiakat az e-sportban?
Forrás G2 VALORANT X
TECH-TUDOMÁNY COUNTER-STRIKE E-SPORT LEAGUE OF LEGENDS NEMEK KÖZÖTTI EGYENLŐSÉG VALORANT

Azt gondolnánk, hogy mivel az e-sportban nincsen túl sok fizikai elem, ezért a nők és a férfiak együtt, valamint egymás ellen játszanak a versenyszerű videójátékokban. Ez azonban nincs így, bár a tendenciák változnak.

A hétvégén elrajtolt a VALORANT Game Changers Championship, a Riot Games félmillió dolláros VALORANT versenye, amelyen csak női e-sportolók vesznek részt. Amellett, hogy megnézzük, hogy állnak az olyan világhírű e-sport klubok női csapatai, mint a G2 Esports, a Falcons, a FlyQuest vagy a MIBR, a hét végéig tartó bajnokság arra is remek lehetőséget ad, hogy megnézzük, mi a helyzet most a nőkkel a kompetitív videójátékok terén, és hogy miért játszanak külön csapatokban a fiúk és a lányok.

A VALORANT Game Changers Championship a 2024-es női VALORANT versenyszezont lezáró bajnokság, amit a League of Legends mögött álló Riot Games 2022 óta már harmadjára tart meg. Sao Paulo után a játékosok visszatértek Berlinbe, hogy bizonyítsák, ki a legjobb all-female csapat a taktikai FPS-ben. A mezőnyben szerepel a G2 Gozen, akik behúzták az első VGCC-t, valamint a Shopify Rebellion is, akik a 2023-as világbajnokságot nyerték meg – ráadásul az észak-amerikai Shopify ugyan azzal a felállással állt rajthoz, mint amivel tavaly a magasba emelhették a kupát. Idén érdemes lesz ezen a két csapaton kívül figyelni a Falcons Vegát, ahol Maryam „Mary” Maher is játszik, hisz ő két éve már bajnokká vált, valamint a keleti csapatokat – a Xipto Esports és a ZETA DIVISON GC játékosait, ugyanis az idei VALORANT Championshipet (a Riot „rendes” VALORANT-világbajnokságát) egy kínai szervezet, az Edward Gaming zárta a dobogó legfelső fokán.

Kiemelt tartalom
LoL-világbajnokság: Faker megint megcsinálta, de nem csak a T1 írt történelmet  LoL-világbajnokság: Faker megint megcsinálta, de nem csak a T1 írt történelmet 2024.11.5 18:52

Eddig az első két forduló zajlott le, négy csapat pedig már búcsúzott is a mezőnytől: a kínai ALG GC ötöse 0-2-re kapott ki a Falcons Vegától, majd a GIANTX GC-től, míg a FlyQuest RED hiába kezdett a második körben az évben elért teljesítményük miatt, sem a Xipto Esports, sem a ZETA DIVISION GC ellen nem tudtak nyerni. Az alsó ág második körében a GIANTX GC és a Falcons Vega is követte a kiesőket, mindketten 0-2-re vesztették a fordulót.

A bent maradt csapatok között még szerepelnek a bajnokok, tehát a G2 Gozen és a Shopify Rebellion, valamint a feltörekvők, tehát a brazil MIBR GC és a Xipto Esports. Az alsó ágon még az előbb említett ZETA DIVISION női csapatának, valamint a KRÜ Blaze-nek van lehetősége bizonyítani, de ők már csak egy vereségre vannak a búcsútól. Az 500 ezer dolláros, vagyis majdnem 200 millió forintos fődíjat november 17-én kapja meg az a csapat, amely végül talpon marad az év egyik legnagyobb női e-sport versenyén. Na de miért van szükség az ilyen versenyekre valójában?

Miért vannak női versenyek az e-sportban?

Az előbb elhangzó kérdések elsőre talán kicsit rosszul jöhetnek le, azonban nagyon is jogosak. A téma két problémát vet fel már első olvasatra: miért kell elválasztani a nemeket egy pusztán technikai sportban – ugyanis a számítógépes és konzolos játékokban való versenyzésnél nem jönnek elő a nők és férfiak között fennálló biológiai és fizikai különbségek. Másrészt pedig tényleg el vannak választva a nemek az e-sportban?

Kiemelt tartalom
Sokan fellángolásnak tartották, végül forradalommá lett: 25 éve jelent meg a Counter-Strike, ami felforgatta a játékvilágot Sokan fellángolásnak tartották, végül forradalommá lett: 25 éve jelent meg a Counter-Strike, ami felforgatta a játékvilágot 2024.6.19 19:02

A második kérdésre elég könnyű a válasz: azt, hogy egy csapatban férfiak és nők is szerepeljenek, semmi sem tiltja. Nincs benne a Worlds vagy bármelyik Counter-Strike Major versenyszabályzatában, hogy nők nem vehetnek részt bennük, sőt, az sincsen meghatározva, hogy ki minek minősül – mint például a nyáron sokat emlegetett boxban, ami az olimpia és Imane Khelif kapcsán merült fel. A szervezők emellett tartanak olyan versenyeket, ahol női és férfi, valamint vegyes felállások is a rajtvonalhoz állnak – ám ezeket a bajnoki címeket rendszerint a férfiakból álló brigádok húzzák be.

Ezzel pedig rákanyarodhatunk az első kérdésben pedzegetett problémára: miért választódott el mégis a női mezőny a férfitól? Itt sajnos a sztereotípiák is szerepet játszanak. A fiúknál és férfiaknál társadalmilag jobban elfogadott az, hogy számítógépes játékokkal játszanak, valamint az is, hogy ezzel nagyon sok időt töltenek – ugyanis az e-sportolóvá váláshoz szükség van arra, hogy rengeteg órát beletegyünk a gyakorlásba, hasonlóan a rendes sportoknál.

Emellett az online, többjátékos címek közösségei gyakran toxikusak és tele vannak még éretlen személyekkel, akik egymást is folyamatosan marják, ha pedig megjelenik egy nő az egyes szervereken, akkor könnyen célponttá válhat – ez pedig simán elveheti valakinek a kedvét attól, hogy egyáltalán játsszon egy adott játékkal, nemhogy versenyezzen benne. Akár azt is meg lehetne említeni, hogy a lányokat és nőket kevésbé kötik le a videojátékok, nem annyira érdeklik őket – bár ez a felfogás egyre jobban kezd kikopni.

 Az megállapítható az eddigi versenyeredményekből, hogy – egyelőre – a férfiak jobban teljesítenek az e-sportban, mint a nők. Ezért van szükség a női versenyekre, hogy a kompetitív játékosok ezen csoportja is meg tudja mérettetni magát. Valószínűleg a következő években egyébként csökkenni fog a különbség a két nem között, egy kutatásugyanis megállapította, hogy a nőket jobban motiválja a győzelem és az eredmény a videójátékok terén, valamint sokkal versengőbbek, mint a férfiak. Bár történelmileg az e-sport egy „fiús sport”, mivel fizikai eleme annyira nincsen, ezért itt a nők könnyen zárni tudják a távolságot.

Kiemelt tartalom
Nők vs. férfiak – Hol áll a nemek közötti egyenlőség az EU-ban, és hogy jutottunk idáig? Nők vs. férfiak – Hol áll a nemek közötti egyenlőség az EU-ban, és hogy jutottunk idáig? 2023.12.22 17:51

A nemzetközi törekvések mellett Magyarországon is megmutatkozik a fejlődés, ugyanis a Magyar E-sport Szövetségnek (HUNESZ) nemrég indult el a női e-sport szakága. Persze ez még gyerekcipőben jár (mint az egész e-sport kis hazánkban), az irány mindenképpen jó. Emellett az olyan magyar e-sportolók mellett, mint Torzsás „torzsi” Ádám Counter-Strike-, valamint Kiss „Vizicsacsi” Tamás és Subicz „bluerzor” Dániel LoL-játékosok mellett meg kell említenünk Németh Esztert is, aki a tényleges autóversenyzésben és szimulátorsportokban is jeleskedik.

L4ce a FlyQuest RED-ből a 2024-es VALORANT Game Changers Championshipen
Forrás Flickr VALORANT Championship

Ameddig pedig itthon lépésről lépésre haladunk, addig lehet szurkolni az olyan csapatoknak, mit amelyek a Game Changers-ön játszanak, ugyanis a legnagyobb női VALORANT verseny java még hátra van!

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!