2024.11.2 12:48
Olvasási idő 1:19
Krajnyák Petra

Észak-Korea külügyminisztere megindokolta, hogy miért küldtek katonákat az orosz-ukrán háborúba

KÖZÉLET ÉSZAK-KOREA HÁBORÚ OROSZORSZÁG UKRAJNA

A helyi lakosok szerint 3000 észak-koreai katona tartózkodhat Kurszk területén. Azonban Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerint 8000-en állomásozhatnak az ukrán határ közelében.

Csö Szon Hui észak-koreai külügyminiszter Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytatott moszkvai találkozóján azzal vádolta az Egyesült Államokat és Dél-Koreát, hogy atomtámadást terveznek országa ellen, írja a Reuters. Állítását, miszerint Washington és Szöul rendszeres konzultációin erről tárgyalnak a felek, nem támasztotta alá bizonyítékokkal.


Csö, aki szerint a Koreai-félszigeten kialakult puskaporos hordó bármelyik pillanatban „felrobbanhat”, azt mondta Lavrovnak, hogy Észak-Koreának meg kell erősítenie nukleáris arzenálját, és tökéletesítenie kell felkészültségét egy esetleges megtorló atomcsapásra.

Emellett megindokolta, miért támogatja Észak-Koreai katonai egységekkel Oroszországot az Ukrajna ellen folytatott háborújában. „Még egyszer megígérjük, hogy a győzelem napjáig orosz bajtársaink oldalán állunk majd” – mondta Csö. Hozzátette, hogy:

Észak-Korea nem kételkedik abban, hogy az orosz hadsereg és az orosz nép Vlagyimir Putyin elnök bölcs vezetése alatt elkerülhetetlenül nagy győzelmet arat majd a szuverén jogok és állambiztonsági érdekek védelmében folytatott harcában.

Október 13-án Zelenszkij már kifejtette, hogy Észak-Korea már nemcsak fegyverekkel, –a kommunista állam több mint 13 ezer konténernyi tüzérségi lövedéket, ballisztikus rakétákat és páncéltörő rakétákat szállított Oroszországba tavaly augusztus óta – hanem katonákkal is támogatja majd Oroszországot. Ezt akkor már a dél-koreai védelmi miniszter is valószínűnek tartotta, azonban Oroszország álhírnek minősítette az erről szóló nyilatkozatokat.

Moszkva, Oroszország - JANUÁR 16.: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (jobb) találkozik észak-koreai kollégájával, Cso Szon Hujjal (bal) Moszkvában, Oroszországban 2024. január 16-án.
Észak-Korea és Oroszország külügyminiszeterei. Forrás Orosz Külügyminisztérium / Handout/Anadolu via Getty Images

Csakhogy nem sokkal ezután Oroszország katonai szövetséget kötött Észak-Koreával. E átfogó stratégiai partnerségről szóló szerződés szerint, ha az egyik fél fegyveres támadásnak van kitéve bármely állam részéről és háborús állapotba kerül, a másiknak haladéktalanul katonai és egyéb segítséget kell nyújtania minden rendelkezésére álló eszközzel. Ezt követően érkezett a hír a dél-koreai hírszerzéstől, hogy északi szomszédja különleges egységeiből 1500 katonát küldött Oroszország távol-keleti részére, hogy ott helyi katonai bázisokon kapjanak kiképzést.

Kiemelt tartalom
Látványos harcok és borzalmas karakterek: megnéztük a Polgárháborút, ahol Amerika szembeszáll saját magával Látványos harcok és borzalmas karakterek: megnéztük a Polgárháborút, ahol Amerika szembeszáll saját magával 2024.4.21 9:02

Október 24-én az ukrán hírszerzés jelentette be, hogy az észak-koreai katonai egységek elhagyták oroszországi kiképzőterületeiket, és beléptek az orosz-ukrán háború területére. Néhány nappal később Mark Rutte, a NATO (Észak-atlanti Szerződés Szervezete, másnéven Atlanti Szövetség) főtitkára megerősítette, hogy észak-koreai csapatok érkeztek Oroszországba, valamint észak-koreai katonai egységeket telepítettek a kurszki régióba. 

Október végén a helyi lakosoktól érkezett az információ, hogy már 3000 észak-koreai katona tartózkodhat Kurszk területén. Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerint azonban 8000 észak-koreai katona állomásozhat az ukrán határon.