ma 2024.10.30 12:08
Olvasási idő 3:06
Csenge László

Nosferatu, a világ első okkultizmustól és démonológiától túlfűtött horrorja, amit majdnem elpusztított egy plágiumvád

Nosferatu, a világ első okkultizmustól és démonológiától túlfűtött horrorja, amit majdnem elpusztított egy plágiumvád
Forrás Film-Grab
FILMEK + SOROZATOK AMERICAN HORROR STORY HORROR NÉMETORSZÁG NOSFERATU ROBERT EGGERS VÁMPÍR

Az 1922-es Nosferatu minden idők első nagyhatású vámpírhorrorja, amely alapjában fektette le a vámpírfilmek mitológiáját és ikonikus ábrázolásmódját.

Bár száz év alatt meglehetősen kitolódott az ingerküszöbünk, a Nosferatu hátborzongató főgonosza egyértelműen kiállta az idők próbáját: még maga Ryan Murphy, az American Horror Story atyja is belőle inspirálódva alkotta meg a Double Feature címre keresztelt 10. AHS-évad hidegrázós vérszívóit.

Részlet az American Horror Story: Double Feature évadából Forrás IMDB


A Nosferatu kopasz, denevérre (és patkányra?) emlékeztető élőhalottjától már megszokhattuk, hogy időről időre visszatér a filmvászonra. Legemlékezetesebb újragondolásai közé tartozik Werner Herzog 1979-es kis kötltségvetésű, de kritikailag annál sikeresebb Nosferatu the vampyre (Nosferatu: Az éjszaka fantomja) című filmje, Petyr karaktere a vámpírfilmek hagyományait zseniálisan parodizáló What We Do in the Shadows-ban (Hétköznapi vámpírok), illetve a Willem DaFoe által megformált Max Shreck karaktere a 2000-es Shadow of the Vampire (A vámpír árnyéka) című filmben.

Viago (Taika Waititi) és Petyr (Ben Fransham) a 2014-es What We Do in the Shadows-ban Forrás IMDB

A Nosferatu történetét legfrissebben a The Witch (A boszorkány) és a The Lighthouse (A világítótorony) filmeket jegyző Robert Eggers adaptálta, akinek Willem DaFoe szintén különleges helyet foglal el a szívében. Bár DaFoe most csak mellékszereplő lesz, az Orlok báró névre hallgató vámpírt a szörnyeteggé változásban rutinos Bill Skarsgård alakítja majd, míg a konfliktus középpontjában álló házaspárt Lily-Rose Depp és Nicholas Hoult alkotja.

Kiemelt tartalom
Tíz nem annyira ismert vámpíros horror, amelyekkel véresen komolyan töltheted az estéidet Tíz nem annyira ismert vámpíros horror, amelyekkel véresen komolyan töltheted az estéidet 2024.10.26 9:47


Élete során szinte mindenki találkozott már a Nosferatu különböző popkulturális hagyatékaival, (ha máshogy nem, legalább a egyszer a Spongya Bobban), azzal azonban kevesen vannak tisztában, hogy a film miként plagizálta a mélyszegénységben elhunyt Bram Stoker irodalmi művét, vagy milyen valós okkultista elemekből merített inspirációt.

Káosz és halál: A német expresszionizmus születése az I. világháború után

A német expresszionizmus filmes alkotásai főként az első világháború után kialakult kilátástalan néplélekből táplálkoztak. Az emberek kiszolgáltatottsága és traumatizáltsága tökéletes melegágyául szolgált olyan projektek megszületésének, amelyek ezekre a negatív, szélsőséges érzelmi állapotokra reflektáltak. Az első világháború következtében a német népességben rendkívül elevenen élt az idő előtti vagy természetellenes halál gondolata, Orlok gyilkos mechanizmusa pedig jól lefordította ezeket a nagyon is valós érzelmeket egy természetfeletti, képzelt világ nyelvezetére. Bár a horror különálló fogalomként csak a ‘30-as években jött létre, a Nosferatu tökéletesen lefektette a vizuális lelki terrorra építkező műfaj alapvetéseit. A film sikerének és korszakalkotó szerepének elengedhetetlen eszköze volt az innovatív, festői és mégis hátborzongató látványvilág, amelyben gyakorlatilag az árnyék, mint főszereplő jelent meg.

Részlet az F.W. Murnau által rendezett 1922-es Nosferatu-ból Jelenet az F.W. Murnau rendezésében készült 1922-es Nosferatu-bólJelenet az F.W. Murnau rendezésében készült 1922-es Nosferatu-ból
Galéria megtekintése
(3)

Prana-Film, a modernkori okkultizmus fáklyavivője

A film látványvilágának kialakításáért egy Albin Grau nevű német képzőművész, építész, producer és hivatásos okkultista felelt, aki a magánéletében is büszkén praktizált boszorkányságot, démonológiát és alkimista filozófiát. Grau csatlakozott egy Fraternitas Saturni nevű szektához, ahol felvette a Master Pacitius nevet. Grau úgy gondolta, hogy ő lesz majd az, aki forradalmasítja az okkult és természetfeletti filmkészítés válfaját. A művész stúdiót alapított a Pana-Film név használatával, ami szanszkritül nagyjából annyit tesz: minden élő entitásban lakozó vitális erő. 


Grau évtizedeken keresztül tartó okkult tanulmányainak köszönhetően elsajátította az énok nyelv szimbólumrendszerét, amivel a 16. századi alkimisták kommunikáltak, és az angyalok nyelvének is nevezték. A Nosferatu elején ezen a nyelven próbálja meg felvenni kapcsolatot Orlok a kastélyába érkező látogatóval, ezzel is sejtetve azt, hogy a vámpír a 16. századból származhat.

Jelenet az F.W. Murnau rendezésében készült 1922-es Nosferatu-ból Forrás Film-Grab


A Nosferatu hatalmas siker lett, az egyetlen apró probléma csak az volt, hogy Grau teljesen jogtalanul használta a forgatókönyv alapját képező Drakula című regényt, amiért Bram Stoker özvegye még a filmstúdiót is kiperelte a lába alól.

Bram Stoker lopott Drakulája

Bár Stoker ikonikussá vált regénye a saját korában is meleg fogadtatásnak örvendett, a könyv népszerűségével egyáltalán nem volt arányos az író bevétele. A gótikus thriller 1897-ben került kiadásra, a irodalomkritikusok pedig azt mondták róla, hogy „gyenge idegzetű embereknek csakis fényes nappal ajánlják a hátborzongató könyv olvasását". A kiadást követően a könyvből évente 30 000 példány kelt el, a profitok többségét azonban benyelte a kiadó, Bram Stoker pedig 1912-ben bekövetkezett haláláig szegénységben élt.


10 évvel később Albin Grau és Enrico Dieckmann megalapították a Pana-Filmet, és leforgatták a Nosferatu-t annak ellenére is, hogy nem voltak képesek megszerezni a Drakula felhasználásának jogait. Albinék azt gondolták, hogy megelőzhető a per olyan apró változtatásokkal, mint a főszereplő átnevezése, vagy a történet áthelyezése a viktoriánus kori Londonból a 17. századi Németországba. 

Jelenet az F.W. Murnau rendezésében készült 1922-es Nosferatu-ból Forrás Film-Grab


Nem sokkal a film berlini premiere után Stoker özvegye, Florence Stoker egy névtelenül feladott csomagot kapott, amiben a film promóciós anyagai szerepeltek. Bram Stoker Drakula című regényének szabad adaptációja” – állt az egyik poszteren.


Mesterműve, ami majdnem a történelem martalékává vált

Az arcátlan plágiummal szembesülve Florence Stoker azonnal jogi segítséghez fordult, bár hamar kiderült számára, hogy a Pana-Filmnek egyáltalán nem áll szándékában kárpótlást vagy részedesést fizetni számára. A német bíróság végül Mrs. Stoker javára döntött, így elrendelhetővé vált a Nosferatu összes hivatalos másolatának elpusztítása. Ez többé-kevésbé sikerült is, bár Németországból kiszivárgott néhány kalózverzió az Egyesült Királyságba és az USA-ba, ahol a film hivatalosan is a német expresszionizmus kiemelkedő alkotásává vált.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!