Bukást bukásra halmoz a mikiegeres vállalat, és nem úgy néz ki, hogy látni lehetne a fényt az alagút végén.
Közel másfél milliárd dollárt bukott a Disney a 2023-as évben. Ráadásul nem csak az olyan, szegről-végről felkarolt címek, mint az Alkotó, vagy az eredetileg Disney Plusra készült, majd mégis a mozikba küldött Kísértetkastély hasaltak orbitálisat, hanem számos Marvel-film, sőt, a legendás Indiana Jones-sorozat elméletileg befejező része is. Vajon mi folyik a Disney-nél, és van-e kiút, vagy tényleg elérkeztünk a franchise filmek alkonyához?
Gyors hanyatlás
2019-ben még úgy tűnt, a Disney nem tud hibázni: a stúdió, amely bekebelezte többek között a Foxot és a Lucasfilmet is, rekordévet zárt, csak az Egyesült Államokban rekordbevételt értek el, és nem is egy, de hat filmjük lépte át az egymilliárd dolláros bevételi álomhatárt. A Marvel Kapitány, a Bosszúállók: Végjáték, az Aladdin, a Toy Story 4, az Oroszlánkirály, a Jégvarázs 2 és a Star Wars: Skywalker kora azt vetítette előre, hogy nincs az a trendváltozás, ami megállíthatná a gigantikus filmes óriást. Ez azonban elképesztően régen volt – közben érkezett egy Covid, a mozik hónapokon keresztül zárva tartottak, aki tehette, a streamingpiacra menekült, amióta pedig a pandémia véget ért, úgy tűnt, hogy a vállalat, amely egykoron hat filmmel is elképesztő összegeket kasszírozott, nem találja az utat.
Miközben kapkodva összehozták a Netflix kihívójának szánt Disney+-t, és finoman szólva is változó minőségű tartalmak sokaságát állították elő rá irreális összegekből (hogy aztán, mint például a kultikus Willow folytatását, pár hónap után eltüntessék a föld színéről), érezhető volt, hogy a Marvel-gépezet is akadozik: míg a Végjátékig nagyjából hihető volt, hogy egy előre felvázolt terv szerint haladnak, addig az új fázisok filmjei nehezen akartak elkészülni, ráadásul egyre kevesebb és kevesebb embert érdekeltek.
Hiába Marvel-film a Hangya folytatása, közel 80 milliót sikerült rajta zakózni. Hiába az egyik legismertebb Disney-mese A kis hableány, a filmváltozat 115 milliónál is nagyobbat hasalt. És hiába tudja a világon mindenki, kicsoda Indiana Jones, a már 20 éve is kiöregedő félben levő régészprofesszor elméletileg utolsó kalandja közel negyed milliárdos buktát lapátolt össze. Ennél többet csak a női szuperhősökkel támadó Marvelek volt képes összehozni, ami jelenleg úgy tűnik, 260 millió dollárnyi pénzvesztést jelent a Disney-nek. Érdemes hozzátenni, hogy ezek az adatok tisztán az előállítási költséget és a mozis bevételeket jelentik, vagyis a filmek költségvetésének jelentős részét jelképező marketingnek még nyoma sincs bennük, a katasztrofális eredmény valószínűleg tehát még jelentősebb, mint amilyennek elsőre látszik. Nem győzzük hangsúlyozni: annál a Disney-nél, amely négy évvel ezelőtt hat filmmel is egymilliárd dollár feletti eredményt ért el.
Mit hozhat a jövő?
Mondhatnánk, hogy a jövő fényesebb, de egyelőre nem úgy tűnik, hogy lenne terve a cég vezérigazgatójának, a különleges döntéseiről híres Bob Igernek. A Marvel-filmek továbbra is csapongóak, nem is beszélve a sorozatokról: nincs előre kijelölt fősodor, ami a Végjátékig érezhetően megvolt, és valljuk be, nem tett jót a színészek és forgatókönyvírók sztrájkja sem, ami miatt egy rakás, talán az eddigieknél sikeresebb produktum bemutatója tolódott el legalább egy, de lehet, hogy több évre.
A sokak által izgatottan várt Penge „reboot” – bár nem sok köze lesz az eredeti filmekhez – nagyjából annyit haladt előre, hogy kiderült, a híres vámpírgyilkos csak megkapja a rajongók által vágyott magasabb korhatárbesorolást. A mostani fázisokat lezáró két Bosszúállók-film, vagyis a Titkos háború és az A Kang-dinasztia nem csak főellenségét veszítheti el hamarosan – Jonathan Majors ellen éppen a napokban indult eljárás, és ha nem sikerül győznie, évekre börtönbe kerülhet –, de már rendezője, rendezői sincsenek.
A Csillagok Háborúja-szériára sem feltétlenül tekinthetünk megmentőként: a sorozatok elvileg jól mennek (de hogy mennyire, arról fogalmunk sem lehet, lévén, hogy a Disney csak tessék-lássék adatokat, vagy azokat sem közöl), a nagy dérrel-durral bejelentett filmeket azonban sorra kaszálták el vagy teszik parkolópályára. Star Wars fronton jelenleg ott tartunk, hogy a már említett orbitális Indiana Jones-buktát összehozó James Mangold az első jedikről szóló eposza, vagy a Ray Skywalker karakterterét a köztudatba főszereplőként visszahozó, az Új Jedi Rendről szóló alkotás kerülhet először a mozikba – de egyik sem 2026 vagy 2027 előtt. Ráadásul abból kiindulva, hogy amióta a Disney átvette a Star Warst, gyakorlatilag rengeteg filmötletet törölt vagy tett parkolópályára, ezeknek a sorsa sem túl biztos.
Természetesen a Disney-t nem kell félteni, valószínűleg 2025-re megint teljes erőbedobással készülnek, a kérdés inkább csak az, hogy sikerül-e visszakapaszkodniuk arra a szintre, ahol mondjuk 2019-ben voltak.