2023.5.17 14:36
Olvasási idő 3:15
Kovács M. Dávid

Ingyenes fesztiválon nézheted a közelmúlt legjobb természetfilmjeit – 7 csodás film a Környezetvédelmi Filmfesztivál programjából

Ingyenes fesztiválon nézheted a közelmúlt legjobb természetfilmjeit – 7 csodás film a Környezetvédelmi Filmfesztivál programjából
Forrás Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztivál
FILMEK + SOROZATOK FILMFESZTIVÁL KÖRNYEZETTUDATOSSÁG KÖRNYEZETVÉDELEM PROGRAMAJÁNLÓ TERMÉSZETFILM TERMÉSZETVÉDELEM

Száznál is több ország több mint 1200 alkotását nevezték a Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztiválra, de ezek közül csak az ötven legjobbat láthatjuk Gödöllőn, ahol ezúttal kifejezetten fiatalokra szabott programmal várják az érdeklődőket.

Összesen több mint száz órányi ökológiai témájú filmet vetítenek idén a Gödöllői Királyi Kastélyban megrendezett Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztiválon.

A természetvédelmi témájú filmek legnagyobb magyarországi seregszemléjét immár kilencedik alkalommal szervezi meg a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány. Az idei esemény díszvendége Észak-Macedónia, központi témája pedig a víz.

„A téma különösen aktuális, hiszen mi valamikor birodalma voltunk a nagy vadvizeknek, és most részben a klímaváltozás, részben a vízkezelési problémák miatt nem vagyunk már feltétlenül ennek urai“ – idézi Széll Antal környezetvédelmi szakembert, fotós-operatőrt, a Kárpát-medencei filmszekció zsűrijének elnökét a Euronews cikke.

A fesztiválra idén 105 ország több mint 1200 filmjét nevezték, a zsűri ezek közül válogatta ki azt az ötven alkotást, ami a gödöllői fesztivál közönsége elé kerül. A nemzetközi szekció zsűrielnöke szerint az a legfontosabb, hogy a fiatalokhoz hogyan tudnak szólni ezek az alkotások.

Őbennük lehet egyedül bízni, nekik kell megmutatni, hogy mi a helyzet, és mi belőle a kiút. Ők még tehetnek valamit

– mondta ifj. Vitray Tamás, operatőr, biológus, szakíró, a National Geographic magyarországi főszerkesztője, aki a nemzetközi szekció zsűrielnöke is egyben. Hozzátette: nem csupán az a cél, hogy izgalmas és szép filmek kerüljenek vászonra, még ennél is fontosabbnak tartja a fiataloknak való útmutatást.

A nemzetközileg ismert rendezők közül Gödöllőre érkezik a német Uwe Müller, az ukrán Olessia Morhunets-Isalenso, a bolgár Dejan Ardanov, a magyarok közül pedig Végh Attilával, Szendőfi Balázzsal és Fehér Zoltánnal is lehet majd találkozni.

Kiemelt tartalom
Ezért vagy rácsavarodva a természetfilmekre – Lehet, nem is sejted a valódi okot Ezért vagy rácsavarodva a természetfilmekre – Lehet, nem is sejted a valódi okot 2023.4.18 16:31

A vetítésekhez számos kísérőprogram is kapcsolódik: a fényvédő krémek és a természetes vízi szervezetek kölcsönhatásairól a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet szakértői beszélnek majd, de hallhatunk előadásokat a vízpazarlás luxusáról, a műanyagok vízi élőhelyekre gyakorolt hatásáról, valamint a klímaválság okozta károkról és energiagondokról is.

Kiemelt tartalom
Háromnapos bulisorozattal és az argentin technó csillagával ünnepli kilencedik szülinapját az Aether Club Háromnapos bulisorozattal és az argentin technó csillagával ünnepli kilencedik szülinapját az Aether Club 2 nappal ezelőtt

Ebben a cikkünkben hét filmalkotást emelünk ki a gödöllői Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztivál mindkét filmes szekciójának programjából.

Kaktusz Hotel

A saguaro, más néven kandeláberkaktusz, Arizona nemzeti jelképe és a westernfilmek elmaradhatatlan kelléke. Yann Sochaczewski természetfilmje a növény egyik impozáns példányát mutatja be, amely első pillantásra ugyan élettelennek tűnhet, de ha alaposabban megfigyeljük, a Sonora-sivatag ikonja nagyon is tele van élettel, az alkotók felfogása szerint lényegében olyan, mint egy luxushotel a sivatag lakói számára.

Kaktusz Hotel Forrás Altayfilm

Chimborazo

Több mint hatezer méteres magasságával a Chimborazo Ecuador legmagasabb pontja, és a 19. század elejéig ezt a monstrumot tartották a Föld legmagasabb hegyének – innen ered a csimborasszó szavunk is, amivel többnyire valami legfelső fokára szoktunk utalni.

Keila Cepeda animációs filmje az Andokban található – mára kialudt – vulkán jégszedőiról szól. Napjainkban ez a foglalkozás már a kihalás szélén áll, egy helyi férfi –idős kora ellenére – napi szinten órákat gyalogol a gleccserig, hogy onnan nagy jégtömböket hozzon, amiket később a közeli városban ad el.

Chimborazo (Trailer) from IVC-Audiovisual on Vimeo.

Volt egyszer egy vadvízország

Szendőfi Balázs munkája a Körösvidék egykori hatalmas árterének világát eleveníti fel. A 19. századi folyószabályozások természetpusztító hatása az itt élőkben egyre jobban tudatosul. A korábban hőstettként aposztrofált beavatkozásokról Móricz Zsigmond már csaknem száz évvel ezelőtt is kritikusan írt, Magyarországon mégis máig a vizek elvezetése a hivatalos vezérelv. A legdrasztikusabban megcsonkított folyók a Körösök – mesébe illő élőviláguk maradékát, darabokra tört élőhelyeinek szilánkjait mutatja be a film.

Vad Argentína – Túlélők földje

A Dél-Amerikában található legnagyobb vízeséstől egészen a legmagasabb hegyekig Argentína az extrémitások országa. Az esőerdők állatfajokban gazdagok, zord partok, kiterjedt területek és jeges gleccserek jellemzik ezt a természetes és egyedi földi paradicsomot. A lélegzetelállító vadonban minden a túlélésről szól: az időjárás bármelyik pillanatban megváltozhat, és ott vannak a ragadozók is. Ezt a küzdelmet mutatja be Christian Baumeister és Moritz Mayerle filmje.

Wild Argentina from WCFF on Vimeo.

Titkok erdejében

Végh Attila új filmje – A bennünk élő Börzsöny című munkájához hasonlóan – a természet misztériumát kutatja. „A Duna és az Ipoly ártéri erdeiből indulunk, elérjük a Börzsöny alacsonyabban fekvő tölgyeseit, végül a Magas-Börzsöny bükköseiben fejezzük be utunkat. Miközben topográfiai szempontból emelkedünk, magunkban egyre mélyebbre ereszkedünk“ – mutatta be legújabb alkotását a természetfilmes egy interjúban.

Joy

Ugandában két nemzeti parkban élnek hegyi gorillák, ezek egyike a Virunga-hegységben található Mgahinga Gorilla Nemzeti Park. Itt dolgozik Joy, a kétgyermekes anyuka, aki napjait a nemzeti park gorilláinak védelmezésére szenteli – vagyis lényegében két családja van. Az ő történetét mutatja be Aner Etxebarria, akinek az állatvilág csak az egyik szenvedélye, munkáiban kiemelt figyelmet szentel azoknak az őslakosoknak is, akik a bolygó legeldugottabb részein még őrzik a szimbiózist a vadvilággal.

JOY TRAILER from Aner Etxebarria Moral on Vimeo.

Jeges sodrásban

A tél beköszöntével nyugovóra tér a természet, ám az áramló vizek birodalmában, a patakok jeges sodrásában ilyenkor sem áll meg az élet. A budapesti Könyves Kálmán Gimnáziumba járó Kriska Ferenc rendezése a csermelyek és a patakok őshonos lakóival, valamint egy sivár csatorna idegen lényeivel ismertet meg minket. Filmjük révén bepillantást nyerhetünk a vizek sokszínű téli életébe, és lehull a lepel azokról a kártékony betolakodókról is, amelyek súlyosan veszélyeztetik ezt a csodavilágot.

Az idei Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Filmfesztivált május 19. és 21. között – tehát péntektől vasárnapig – rendezik meg a Gödöllői Királyi Kastélyban. A filmek és előadások mellett egyéb kísérőprogramok is lesznek, szombaton például Zóra ad koncertet, további részletek az esemény oldalán.