ma 2026.6.25 13:40
Olvasási idő 0:54
Tóth Csilla

Rohadtmeleglesz és szó szerint égetni fog a nap: 10 perc alatt leégsz, de tényleg, vágod?

ÉLETMÓD FÉNYVÉDELEM HŐSÉG NAPTEJ NYÁR

Felénk magasodik a hőkupola, jön az extrém meleg, nagyon éget a nap, 8-as UV sugárzás lesz (az nagyon magas), szóval semmi jóra nem számíthatunk a szabad ég alatt jövő hét közepéig.

Nem elég, hogy legalább jövő hét keddig dögmeleg lesz, és akár 37°C, helyenként 40°C-ra is emelkedhet a hőmérséklet, de az UV-sugárzás miatt sem lehet majd megmaradni a szabadban, az Időkép előrejelzése szerint ugyanis 8-as UV-sugárzásra kell számítani 11 és 16 óra között, ami azt jelenti, hogy nagyjából 10 perc alatt rákvörösre égetheti a bőrét még az is, akinek nem a legvilágosabb tónusú porcelánbőre van. 

Ebben a kánikulában fokozottan kell ügyelni a megfelelő védelemre, ugyanis a napégés és az az okozta bőrelváltozások mellett a sztrók és a hőguta kockázata is jelentősen megnő. 

kánikula és uv sugárzás lesz
Szerdától jöhet némi lehűlés. Forrás Időkép

Amennyiben az ember nem marad otthon (mert strandol, nyaral, esetleg a Pride-on sütteti a feje búbját), mindenképpen vegyen fel sapkát vagy fejkendőt, kenje be magát legalább 50 faktoros naptejjel (ne csak egyszer, ilyen időben akár félóránként), legyen nála sok víz (nem üdítő, nem alkohol, víz!), a profik húzzanak fel UV-álló ruhát, és ne csak magukra, a környezetükre is figyeljenek. Segítsenek azokon, akiknél látják a rosszullét jeleit, a háziállatokat pedig óvják a naptól és a melegtől. A kutyákat ne vigyék ki sétálni a legnaposabb órákban (reggel és este, már hűvösebb időben legyen nagyobb séta), és kerüljék a napos, betonozott helyeket, ahol a talapzat hőmérséklete két-háromszorosa is lehet a levegőének. Ilyenkor sem embert, sem állatot nem lehet a kocsiban hagyni még egy percre sem, de állatot a bolt előtt sem szabad hagyni kikötve, még árnyékban sem.

Rohadtmeleglesz, figyeljünk egymásra!