A munkáspárt vezetőjét valószínűleg Manchester volt polgármestere, Andy Burnham követheti a Downing Street 10 házszám alatt.
Hétfő délelőtt sajtótájékoztatót tartott Keir Starmer brit miniszterelnök, a Downing Street 10-es házszámú háza előtt. A munkáspárti politikus, aki két éve vezeti az Egyesült Királyságot, bejelentette a lemondását.
„Keir Starmer pozíciója a Munkáspárt és a kormány élén azután rendült meg véglegesen, hogy a 2024-es parlamenti választások óta kormányzó Munkáspárt a májusi angliai tanácsi, illetve a walesi és a skóciai parlamenti választásokon szinte példátlanul súlyos vereséget szenvedett“, írja a 24.hu.
A hírek szerint Starmer utódja Manchester volt polgármestere, Andy Burnham lehet. Burnham múlt héten elsöprő fölénnyel, 55 százalékos – vagyis a párt 20 százalék körüli országos támogatottságát messze meghaladó – eredménnyel nyert meg egy időközi választást Manchester egyik elővárosában.
A brit parlament alsóháza július 16-án tartja utolsó ülését a nyári szünet előtt. Ha Andy Burnhamnek végül nem lesz kihívója – amire a jelenlegi helyzet alapján egyre nagyobb esély mutatkozik –, akár már a jövő hónap közepén megválaszthatják miniszterelnöknek. Amennyiben azonban más is elindul a posztért, az új kormányfő várhatóan csak augusztus végén veheti át hivatalát, a parlament ugyanis a nyári szünet után legközelebb szeptember 1-jén ül össze.