tegnap 2025.1.21 11:14
Olvasási idő 5:11
Szabó Anna

Hisztérikus nevetés, sírás vagy olthatatlan vágy egy pohár narancslé után – Mi mindent tapasztalhatunk orgazmus után?

Hisztérikus nevetés, sírás vagy olthatatlan vágy egy pohár narancslé után – Mi mindent tapasztalhatunk orgazmus után?
Forrás GETTY IMAGES
ÉLETMÓD ORGAZMUS SZEX SZEXUALITÁS

„Ez kedves”, „Most komolyan?” – sokfélék vagyunk, így más és más gondolatok futhatnak át az agyunkon, amikor a mellettünk, rajtunk, alattunk fekvő partnerünk nevetésben vagy éppen sírásban tör ki közvetlenül azután, hogy elélvez. Mi történik ilyenkor?

Nagy utat tettünk meg azóta, hogy a szexről nemhogy nem illőnek, de egyenesen botrányosnak számított beszélni. A '60-as és '70-es évek szexuális forradalma – legyen szó a feminista mozgalmakról, az LMBTQ+ jogok előtérbe kerüléséről vagy akár Alfred Kinsey munkásságáról – erős lendületet adott a folyamatnak, a globalizáció és a technológiai fejlődés velejárói pedig végképp normalizálták azt. Ezek a pozitívnak értékelhető változások viszont nem jelentenek egyet azzal, hogy ma már az intimitás minden vonatkozásáról szabadon beszélgetünk.

Nekem például soha senki nem említette, hogy egyesek hangos nevetésben törnek ki közvetlenül orgazmus után – máskülönben kevésbé lepődtem volna meg az első alkalommal, amikor ilyesmit tapasztaltam. A dolognak utánaolvasva viszont kiderült, hogy ez egy tökéletesen általános jelenség, csakúgy, mint az, ha valaki sírva fakad ugyanilyen helyzetben.

hogyan reagalunk az orgazmusra
Számos módon reagálhat a test az orgazmusra, most el is magyarázzuk, miért Forrás GETTY IMAGES

A kérdés tehát inkább az, hogy miért történik mindez

Sarkadi Bálint klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, szexológus tanácsadó szerint ez nemcsak hogy érdekes, de összetett jelenség is, amit több szempontból is lehet magyarázni.

Kiemelt tartalom
Budapesten is virágzik a chemsex-kultúra, ahol akár napok esnek ki a kábítószeres orgiákban Budapesten is virágzik a chemsex-kultúra, ahol akár napok esnek ki a kábítószeres orgiákban 2024.10.26 10:52

„Az orgazmus nem csupán egy fizikai reakció, hanem erőteljes érzelmi és neurológiai folyamat is, amely során számos hormon, például oxitocin és dopamin szabadul fel. Ezek a hormonális változások intenzív érzelmeket válthatnak ki, amelyek az orgazmushoz kapcsolódó testi és lelki feszültség oldódásával együtt akár sírásban vagy nevetésben manifesztálódhatnak” – magyarázza. De hozzátette azt is, hogy a jelenség különösen gyakori azoknál, akik érzelmileg mélyen bevonódnak az adott helyzetbe, vagy korábban elnyomott érzéseket élnek meg egy-egy aktus során.

Pszichológiai szempontból vizsgálva elmondta: „ez a jelenség az érzelmi felszabadulás egyik formája lehet. Az intimitás és az orgazmus megélése olyan mély tudattalan érzéseket érinthet, amelyekhez hozzákapcsolódhatnak múltbeli tapasztalatok, akár pozitív, akár negatív érzelmek. A nevetés gyakran a túlcsorduló öröm vagy a helyzet felett érzett enyhe feszültség jele lehet, míg a sírás előfordulhat például korábban elfojtott érzelmek vagy egy erős megkönnyebbülés érzéseként is.”

Belemerülve a Reddit világába, azt láttam, hogy sokan és sokféleképpen tapasztalják meg ezt a fajta lelki felszabadulást.

Volt például, aki arról számolt be, hogy fiatalabb korában rendszeresen élt át ilyesmit, ám idővel – az adott példánál maradva a 20-as évei után – ezt kvázi „kinőtte”, vagy legalábbis ezután már nem tapasztalta ezt. Bálint szerint ez is több okra vezethető vissza.

hogyan reagal a testunk az orgazmusra
Az intimitás és az orgazmus megélése olyan mély tudattalan érzéseket érinthet, amelyekhez hozzákapcsolódhatnak múltbeli tapasztalatok Forrás GETTY IMAGES

Elképzelhető például, hogy az illető elért egyfajta érzelmi érettséget. „Ahogy valaki érzelmileg fejlődik, jobban megértheti azokat a reakciókat, amelyeket szexuális együttlét után tapasztal. Ezáltal kevésbé érzi meglepőnek vagy zavarónak a saját viselkedését, és könnyebben kezeli az ilyen helyzeteket.”

Kiemelt tartalom
Intimitás elköteleződés nélkül: mit tesz az emberi kapcsolatokkal a randiappok új opciója? Intimitás elköteleződés nélkül: mit tesz az emberi kapcsolatokkal a randiappok új opciója? 2024.9.26 15:51

De az is lehet, hogy időközben átmegyünk egy aktív traumafeldolgozási folyamaton – akár terápiás úton –, ami csökkentheti a szexhez kapcsolódó érzelmek intenzitását. Ezzel párhuzamosan az is sokat segíthet, ha folyamatosan és tudatosan normalizáljuk a tapasztalatainkat, így idővel megtanulhatjuk, hogy ezek az érzelmi reakciók nem „furcsák” vagy „rosszak”, hanem olykor az intimitás természetes velejárói. Amennyiben ezt sikerül felismerni, az már önmagában is képes megnyugtatni az embert, ami pedig cserébe mérsékelheti ezeket a reakciókat.

Végül, de nem utolsósorban az is közrejátszhat ebben, ha megváltozik az adott kapcsolat dinamikája – vagy ha olyan kapcsolatba kerülünk, ami egészen más, mint a korábbi tapasztalatok. Bálint szerint „egy érettebb vagy harmonikusabb kapcsolatban az érzelmi biztonságérzet fokozódhat, ami szintén mérsékelheti a szélsőséges érzelmi megnyilvánulásokat.”

És ha már a kapcsolati dinamikát említjük: olyanok is akadnak, akik csak egy-egy bizonyos kapcsolatban élnek át ilyen élményeket. A szakértő szerint ez kapcsolódhat egyrészt az érzelmi intenzitáshoz: „egyes kapcsolatok mélyebb érzelmi hatást gyakorolhatnak ránk. Ha egy partner különösen közel áll hozzánk érzelmileg, az intimitás erőteljesebb érzéseket válthat ki.” Mindez pedig akár sírásban, akár nevetésben is manifesztálódhat.

@sexedfiles

People respond to Os differently and it can be different every time. Os are more than just a physical experience, they can elicit strong feelings and reactions like crying or even uncontrollable laughter. Now, if the O feels bad and that’s why you’re crying, it’s a good idea to visit a therapist or medical professional, but if you’re crying and you feel good- don’t worry about the tears. It's just one of the many ways our bodies can react when something is intense.

♬ original sound - redwisteria

Hasonlóan ehhez, ha egy kapcsolatban valaki fokozottan biztonságban érzi magát, akkor könnyebben elengedi magát és az érzelmeit. Itt viszont fontos megemlíteni, hogy ez fordítva is működik: „ha az adott kapcsolatban érzelmi bizonytalanság van, az fokozhatja az érzelmi reakciókat, például a szorongásból fakadó nevetést”.

Kiemelt tartalom
Vagina, pénisz és ánusz – Adunk pár tippet a remegősen jó orális szexhez Vagina, pénisz és ánusz – Adunk pár tippet a remegősen jó orális szexhez 2024.9.8 9:30

Másrészt pedig lehet, hogy egyáltalán nem az aktuális viszonynak szól ez a fajta megnyilvánulás, sokkal inkább a múltnak. „Egy adott kapcsolatban felidéződhetnek korábbi tapasztalatok vagy traumák, amelyeket az adott szituáció tudattalanul felszínre hoz. Például, ha valaki először tapasztal feltétel nélküli elfogadást, ez felszabadíthatja az elfojtott érzelmeket.”

Itt, a feltétel nélküli elfogadásnál érdemes elidőzni egy kicsit – akkor legalábbis mindenképpen, ha voltunk már ilyen helyzetben, és nem igazán tudtuk hogyan kezelni.

Talán nem meglepő, de ha ilyesmit élünk át egy partnerrel, akkor a megértésnek és az empátiának főszerep jut. Bálint szerint „az egyik legfontosabb, hogy a partner ne ítélkezzen és ne vegye személyes sértésnek, ha valaki sír vagy nevet szex után.” Ezzel nemcsak a párkapcsolatnak teszünk jót, de az együttérzés segíthet a már fent említett normalizálásban is – ami pedig idővel meg is oldhatja a helyzetet.

Emellett nem szabad lebecsülni a jó öreg kommunikációt sem: a nyílt és őszinte beszélgetés rengeteget segíthet, hiszen ha az érintett fél el tudja magyarázni, mit érez és miért, az oldhatja a feszültséget.

hogyan reagalunk az orgazmusra
Forrás GETTY IMAGES

De a türelem és a támogatás is legalább ilyen fontos. Egy ilyen helyzetben nem kell megpróbálnunk megoldani a helyzetet vagy magát az érzést, az is bőven elég, ha ott vagyunk és támogatjuk a másikat. „Például egy ölelés vagy kedves szavak sokat segíthetnek.”

Eddig még nem hangsúlyoztam, ezért most álljon itt, hogy ebben az esetben – a szakértő szerint is – egy teljesen normális reakcióról van szó, ami önmagában semmilyen problémára nem utal. Előfordulhat viszont, hogy az érintettekben szorongást vagy bizonytalanságot kelt, esetleg a párkapcsolatban okoz hosszú távon feszültséget. Ilyen esetekben már érdemes lehet megfontolni az egyéni vagy párterápiát.

Most, hogy már tudjuk értelmezni, sőt többé-kevésbé kezelni is ezeket a helyzeteket, azt már csak a móka kedvéért is érdemes megnézni, hogy milyen egyéb reakciók számítanak nemcsak hogy normálisnak, de általánosnak szex után.

Az orgazmust követő nevetés vagy sírás csak a jéghegy csúcsa

Bálint elmondta, hogy ilyenkor számos viselkedésbeli reakció megjelenhet, amelyek az egyén személyiségétől, kapcsolati dinamikájától, valamint aktuális érzelmi állapotától függenek. Az persze nem meglepő, ha valakinek ilyenkor megnő az igénye az összebújásra, ha elálmosodik vagy elfárad, ha elszalad zuhanyozni – bár Miranda a Szex és New Yorkból itt biztosan feltenné a kezét –, vagy ha elkezdi elemezni az aktuális együttlétet. De ma már az is teljesen általános, ha az aktus után az ember azonnal visszatér a hétköznapi tevékenységeihez, például a telefonja után nyúl. „Ez utalhat arra, hogy számukra az intimitás és a szex nem feltétlenül érzelmileg központi élmény” – jegyzi meg a szakértő.

Az viszont már okozhat meglepetést, ha valaki távolságtartóvá válik, vagy akár egyenesen elvonul az együttlét után. Bálint szerint „ez lehet a kapcsolat érzelmi intenzitására adott válasz, de akár az elkerülő kötődési minták megnyilvánulása is”. Ahogy az is, ha valaki szex után azonnal valamilyen kreatív tevékenységbe fog – legyen szó írásról, festésről vagy zenéről –, az intimitás utáni felszabadult érzelmek és energiák ugyanis inspirálóak lehetnek.

Az eltávolodás is sok mindennel magyarázható. Forrás GETTY IMAGES

Érdekes tapasztalás lehet, ha valaki közvetlenül az aktus után evésre vagy ivásra vágyik, pedig logikus, hogy az intenzív fizikai aktivitás vagy a testünkben lejátszódó hormonális változások ilyesmit okoznak. A The Hook Up podcast hallgatói között volt olyan, aki elmondása szerint nem is akármire, hanem kifejezetten mindig narancslére vágyik szex után.

Kiemelt tartalom
Megszakítás vagy kecskehúgyhólyag? Így védekeztek az emberek az óvszer megjelenése előtt Megszakítás vagy kecskehúgyhólyag? Így védekeztek az emberek az óvszer megjelenése előtt 2024.8.25 10:23

De közöttük volt olyan is, aki arról számolt be, hogy orgazmus után olyan érzése van, mintha be lenne állva, teljesen hiperaktívvá válik, hirtelen felpörög, majd teljesen összeomlik. Volt, aki teljes testet érintő izomgörcsökről számolt be, de olyan is, aki néhány tüsszentésről.

A reakciók tehát annyifélék lehet, ahányan vagyunk, és egyik sem normálisabb vagy természetesebb a másiknál – ezt pedig érdemes tudatosítani magunkban, bármelyik oldalon vagyunk is egy-egy aktus során.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!