Szerkesztőségünk tagjait kérdeztük, milyen történeteket hallottak szüleiktől és nagyszüleiktől a magyarországi szocializmusról, majd a mesterséges intelligencia állításairól kellett eldönteniük, hogy a Kádár-korszakra vagy az Orbán-rendszerre igazak-e.
A Globsec legutóbbi statisztikai felmérései szerint a román 18 és 35 év közöttiek 41 százaléka élne egy rendszeres választások nélküli totalitárius rezsimben. A megkérdezett fiatalok úgy érzik, hogy a demokrácia mint társadalmi, politikai rendszer nem felel meg nekik, bizonytalanok a jövőjüket illetően, továbbá a közösségi oldalakon egyre csak előretörő szélsőjobboldali politikusok is megerősítik a totalitárius rezsimbe vetett hitüket.
Kis érdekesség, hogy az elmúlt időszakban Bulgáriában is született egy hasonló felmérés. Ott az jött ki eredménynek, hogy a bolgárok általában véve támogatják a demokrácia intézményét, és úgy vélik, hogy a jelenlegi, jogokon alapuló liberális demokráciát fenn kell tartani. Regionális szinten a bolgárok 78 százalékos támogatottsága a demokrácia mint fogalom tekintetében csak kis mértékben marad el a 82 százalékos átlagtól, míg a totalitárius rendszer elfogadása alacsonyabb (16 százalék) a 19 százalékos közép-kelet-európai átlagnál.
Meglepő a románok eredménye, minekután a Román Szocialista Köztársaságot vezető Ceaușescu-házaspárt 1989-ban végezték ki, nem lehetne azt mondani, hogy igazán távoli élmény lenne az igencsak kemény román diktatúra emléke. A kommunista rezsim alatt élt 55 év felettiek mindössze 25 százaléka ért egyet egy totalitárius rezsim létrehozásával.
Szerkesztőségünk nem gondolta adekvátnak, hogy az utca emberét arról kérdezzük, élnének-e egy totalitárius rezsimben, ellenben újságíróink arról meséltek, ők milyen történeteket hallottak szüleiktől, nagyszüleiktől a szocialista Magyarországról. Az interjúk végén egy kis játékra invitáltuk őket, melyben a mesterséges intelligencia egy-egy állításáról kellett eldönteniük, hogy a Kádár-korszakra vagy az Orbán-rendszerre igaz.