2022.12.14 11:51
Olvasási idő 0:50
Szöllősi Anna

Ma este érdemes lesz felnézni az égre: érkezik az év leglátványosabb csillaghullása

TECH-TUDOMÁNY CSILLAGHULLÁS METEOR

Szerda este megérkezik a Geminidák meteorraj, kedvező időjárás esetén óránként akár százötven hullócsillagot is számolhatunk.

Évente számos meteorzáport lehet megfigyelni a Földről, amik közül három kiemelkedő: a Perseidák augusztusban, a Kvadrantidák januárban, míg a Geminidák meteorraj decemberben okoz látványos csillaghullást. A Geminidák nevüket onnan kapták, hogy a hullócsillagok mintha a Gemini, vagyis az Ikrek csillagkép irányából futnának végig az égen.

Mikor és hol érdemes felnézni az égre? 

A különleges égi jelenséget szerdán, az esti órákban lehet majd megfigyelni, ehhez érdemes olyan helyet keresnünk, amely távol esik a városi fényektől. Budapesten erre alkalmas helyszín lehet például a Hármashatár-hegy. 

Mivel idén a holdkelte után égi kísérőnk 63 százalékát világítja be a Nap, ezért lehet, hogy az esti időszakot érdemesebb ég alatt tölteni. A holdkelte 22 óra körül van, így ha például 18 órától kint vagyunk, biztosan szép számban láthatunk meteorokat - ehhez forró teát, és nagyon sok réteg öltözetet javasolnánk, mert a hőmérséklet akár 0 fok alá is eshet. 

A hullócsillagok vagy meteorok olyan porszemcsékből és kődarabokból származnak, amelyek kozmikus sebességgel, akár egy űrhajó sebességének többszörösével száguldanak az űrben. A Földdel találkozva a felső légkörben ionizálják a részecskéket, és hosszú, fényesen világító ioncsatornát hoznak létre. Ezt látjuk mi hullócsillagként. Bár szórványos meteorok mindig láthatók, az év egyes napjain azonban a Föld üstökösök pályáján kipöfékelt porfelhőkkel találkozik, amelyek látványos meteorrajokat, csillaghullást okoznak. A legismertebb, de nem a leggazdagabb közülük augusztusban a Perseidák.