2022.11.28 21:59
Olvasási idő 3:54
Maier Péter

A kisebb csapatok játszották az izgalmasabb meccseket – a vébé hétfői játéknapjának történései

Forrás Richard Sellers/Getty Images
SPORT CRISTIANO RONALDO FOCIVÉBÉ

Habár pályára lépett ma Brazília és Portugália is, az igazán emlékezetes meccseket nem ők játszották. Igaz, valószínűleg nem bánják, mert kétforduló után mindkét válogatott biztos továbbjutó.

A mai nappal zárultak le a csoportkör második fordulójának meccsei a katari labdarúgó világbajnokságon. A G és a H csoport találkozóin is voltak izgalmak, főleg ott, ahol talán nem is vártuk volna.

Nem várt helyről érkezett a vébé egyik legszórakoztatóbb meccse

Mindkét csapatnak fontos volt a győzelem a hétfői 11 órás mérkőzésen, hiszen mind Kamerun, mind Szerbia vereséggel indított az első körben. A szerbek kezdték jobban a meccset, Aleksandr Mitrovic többször is veszélyesnek tűnt, a 11. percben pedig kapufát lőtt. Hiába alakítottak ki ők több helyzetet, a vezetést a közép-afrikai válogatott szerezte meg. Kunde sarokrúgása minden védő feje felett elszállt, egy csúsztatást követően pedig Castelletto passzolhatta az üres kapuba. Ezt követően sokáig úgy tűnt, déli szomszédaink hátrányban mehetnek a félidőre, azonban Tadic szabadrúgását követően a hosszabbításban sikerült gólt szerezniük: Pavlovic ugrott mindenkinél magasabbra, és szerezte meg az egyenlítő találatot. Sőt, miután vérszemet kaptak a szerbek, még az első félidő hosszabbításában megszerezték a vezetést. Magasan, agresszívan támadták le a kameruni védelmet, aminek köszönhetően – egy labdaszerzést követően – Sergej Milinkovic-Savic lőhetett finoman a kapuba.

Kiemelt tartalom
REFRESHER-KVÍZ: Emlékszel még, melyik focista melyik csapatban játszott? REFRESHER-KVÍZ: Emlékszel még, melyik focista melyik csapatban játszott? 2023.12.2 9:44

A második félidőben aztán folytatódott a szerbek remeklése, és egyértelművé tették, hogy miért tartják őket elit válogatottnak. Egy labdaszerzés után gyönyörűen passzolták át a védelmet, aminek végén Mitrovic könnyedén tudta az üres kapuba rúgni a labdát. A Fulham támadója sokadik nagy helyzeténél már nem hibázott az 53. percben. Hiába a szerb dominancia, a kameruniak rúgták a következőt, Aboubakar a 64. percben egy kiugratás után meglőtte a vébé egyik legszebb gólját, amellyel talán csak Richarlisoné vetekedhet. Gyönyörűen emelte át a kapus feje felett. Pár perccel később megint a csereként beállt Aboubakar volt a főszereplő, ismét ő indult be üres területbe, és ajtó-ablak helyzetbe hozta a bayernes Choupo-Motingot, aki nem hibázott. 3-3, szinte a semmiből. Végül egy hatgólos döntetlent hozott Kamerun és Szerbia összecsapása a G csoportban, nem várt találkozóból lett az egyik legszórakoztatóbb eddig a tornán.

Nem unatkoztunk a hétfői Kamerun–Szerbia meccsen Forrás Chris Brunskill/Fantasista/Getty Images

Ez is sokkal izgalmasabb lett, mint vártuk

Nem a legeseménydúsabb meccsnek ígérkezett Dél-Korea és Ghána összecsapása, különösen a kelet-ázsiai válogatott védekező fociját ismerve. A 24. percben került először hálóba a labda, hosszas videózás után pedig meg is adták a ghánai Salisu találatát, akihez egy szöglet utáni szituációban pattant helyzetben a labda. Az nyugat-afrikai csapat szerezte meg tehát a vezetést annak ellenére, ahogy a játékrész első felében csak a dél-koreaiaknak voltak kapuralövéseik. A gól után azonban Ghána vette át a kontrollt, és a második helyzetüket is értékesíteni tudták: Jordan Ayew tekerte középre, a beadásra pedig az Ajax támadója, Kudus érkezett. A 34. perceben tehát már 2-0-ra vezettek a fehérmezesek, a szünetre pedig kétgólos ghánai vezetéssel mehettek a csapatok.

Ronaldo-rajongók, mostantól a csuklótokon is visszaköszönhet CR7 arcképe Ronaldo-rajongók, mostantól a csuklótokon is visszaköszönhet CR7 arcképe 2023.5.15 15:45

Dél-Korea azonban a második félidő elejétől igyekezett visszakapaszkodni a meccsbe, több helyzetet is kialakítottak, és meg érkezett a szépítés is: egy oldalvonal mellől beadott labdára az 58. percben érkezett Cho-Gue Sung, és a kapuba fejelt. Meg is ragadták a pillanatot a dél-koreaiak, a 61. percben egy hasonló szituációban megint Cho fejelt, és egyenlíteni tudott. Hiába tudtak – a második félidőben még inkább – dominálni Sonék, a győztes gólt Ghána szerezte meg egy szép akció végén a 68. percben. Úgy került Kudus elé a labda, hogy csapattársa luftot rúgott, de ő tökéletesen találta el. A 3-2-es eredményt Ghána tartani tudta annak ellenére, hogy az utolsó negyedórában Dél-Korea 91%-ban birtokolta a labdát, és közel tízszer annyit passzolt, mint ellenfele (a StatsBomb szerint). A felfokozott izgalmak odáig fajultak, hogy a lefújás után, a koreaiak portugál edzője, Paulo Bento vad reklamálással ki is állíttatta magát. De volt még érdekes jelenet a meccs végén: egy ghánai edző úgy szelfizett Sonnal, hogy a játékos közben sírt az eredmény miatt.

Dél-Koreának így csekély esélye maradt a továbbjutásra, mivel az utolsó fordulóban Portugáliával játszik, Ghána Uruguay elleni meccsén azonban akár a legjobb 16-ba kerülés is lehet a tét.

Paulo Bento kap piroslapot reklamálásért a Dél-Korea–Ghána meccs után Forrás Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Casemiro bombája döntött

Az első kifejezetten eseménytelen félidőt ma éppen a brazilok és Svájc szállította el nekünk a G csoport egyik legjobban várt meccsén, ahol nem igazán kockáztatott a Neymar nélkül felálló seleção az első felidőben. Egy-két helyzete volt a sárgamezeseknek, de Sommernek ezeknél nem volt nagyon nehéz dolga.

Sokáig a második félidőben se tudták a brazilok megbontani a svájci védelmet, egy szép akció végén sikerült Vinicius Jr.-nak a kapuba találni, de les miatt videózás után ezt is elvették a dél-amerikaiaktól. Egészen a 83. percig tudta tartani magát Svájc, akkor azonban megvillantak a klasszisok, Rodrygo pörgette fel elegánsan a labdát Casemiro-nak, aki külsővel megrúgta Brazília újabb csodagólját. A hajrában még többször is megduplázhatták volna előnyüket, de az utolsó pillanatban nem sikerült befejezni az akciókat, 1-0 maradt.

Ezzel Brazília biztosan továbbjut a csoportból, úgy hoztak le két meccset, hogy az ellenfeleik egyszer sem tudták eltalálni a kapujukat.

Brazília újabb szépségdíjas góllal győzött, ezúttal Casemiro bombázott Sommer kapujába Forrás Matthias Hangst/Getty Images

Portugálok már fixen a tizenhat között, Uruguaynak még nyomnia kell

A Portugália–Uruguay találkozó első fél órája az volt, amire számítani lehettet: nem történt szinte semmi. A 35. percben aztán Rodrigo Bentancur olyan cselsorozattal ment át a portugál védelmen, amilyet manapság elit futballban ritkán látni. Befejeznie azonban nem sikerült az akciót, a szólója viszont egy pár percre, mintha megélénkítette volna a meccset. A szünetre egy gólnélküli döntetlennel vonultak a csapatok, közönségbarátnak közel sem volt nevezhető az első játékrész.

Hosszú évek óta nem volt Ronaldo értékelése ilyen alacsony a FIFA-ban Hosszú évek óta nem volt Ronaldo értékelése ilyen alacsony a FIFA-ban 2023.1.4 13:48

A második félidő elején se volt sok látványos akció, de kisebb szerencse által megérkezett a portugálok vezető gólja: Bruno Fernandes ívelte be, Ronaldo első ránézésre belefejelt a labdába, de mint utólag kiderült, nem ért hozzá, így az becsorgott, és Fernandes találatával szerezték meg a vezetést. A második játékrész legizgalmasabb jelenete az volt, amikor egy tüntető szivárványos zászlóval rohant be a pályára (korábban mi is írtunk róla, mennyi probléma van a katari vébé körül), ez egyébként az első ilyen látványos protestálás volt valamelyik stadionban a torna során. Ami a játékot illeti, Uruguaynak voltak próbálkozásai, egyszer a kapufát is eltalálták, de igazán nagy helyzetekről nem beszélhetünk. A hajrában pedig még egy tizenegyest is kaptak a portugálok kezezés miatt, ezt Bruno Fernandes értékesítette, duplázott tehát a Manchester United középpályása.

Portugália ezzel biztosan a tizenhat közé jutott, Uruguaynak pedig Ghánát kell megvernie, ha tovább szeretnének jutni.