2023.5.6 8:54
Olvasási idő 4:28
Somogyi Marci

Zero to Hero: 5 hatalmas fordítás a sporttörténelemben, amit sose felejtünk el

Zero to Hero: 5 hatalmas fordítás a sporttörténelemben, amit sose felejtünk el
Forrás Ezra Shaw / Getty Images
SPORT AMERIKAI FOCI FOCI KÉZILABDA KOSÁRLABDA

Ne feledjétek, lefújás előtt sosem érdemes elindulni kifelé a stadionból, hiszen számos csapatsportban láttunk már csodát. Ebben az összeállításunkban a sport történetének öt egyszerre emlékezetes és libabőrös pillanatát szedtük össze.

Minden ember életében vannak meghatározó pillanatok, amikre akár sok év távlatából is élesen emlékszik. Például arra, hogy milyenek voltak a fények, ki milyen ruhát viselt, milyen íze volt az italunknak, milyen illatok úsztak a levegőben, és tisztán él bennünk még megannyi részlet.

A labdarúgás szerelmeseinek ilyen volt például az 1999-es vagy a 2005-ös Bajnokok Ligája-döntő, de hasonló libabőrös katarzist okozott az 51. Super Bowl is. Ezekben a sporttörténeti pillanatokban annyi fordulat van, amennyit egy hollywoodi filmben sem tudnak kitalálni – öt ilyen fordítást gyűjtöttünk össze a sport történelméből.

1. Másfél perc alatt a pokolból a mennybe:

Manchester United – Bayern München; 1999-es BL-döntő


A kezdés pokolian indult az angolok számára, mert a Bayern már a hatodik percben – egy szabadrúgást követően – megszerezte a vezetést. De ezután sem ment igazán a játék a United számára: a gólon és pár kisebb helyzeten kívül az első játékrész eseménytelenül telt, a német fölény megkérdőjelezhetetlen volt.

Teddy Sheringham, a Manchester United egyenlítőgólt szerző játékosa a Bayern München ellen vívott Bajnokok Ligája-döntőn 1999 májusában. Forrás Ben Radford /Allsport / Getty Images

Az összes manchesteri játékos tudta, hogy mire számíthat majd az öltözőben, az angolok edzője, Sir Alex Ferguson ugyanis híres volt az úgynevezett hajszárító beszédeiről – valószínűleg el tudjátok képzelni, miért nevezték így. Ekkor sem volt másképp: arra hívta fel a játékosai figyelmét, hogy az egyetlen serleg, amit nem hódítottak még el idén, ott van tőlük pár lépésnyire, a pálya szélén, és 45 percük van, hogy ezt az utat megtegyék.

Kiemelt tartalom
REFRESHER-KVÍZ: Mennyire ismered a jelenlegi magyar válogatottat? REFRESHER-KVÍZ: Mennyire ismered a jelenlegi magyar válogatottat? 2025.3.16 9:44

A második félidő eleje sem hozott nagy változást, továbbra is szenvedtek a manchesteriek. A mérkőzés végéhez közeledve a német csapat már annyira biztos volt a győzelemben, hogy edzőjük, Ottmar Hitzfeld tíz perccel a vége előtt lehozta a pályáról a visszavonulására készülő Lothar Matthäust, hogy a közönségnek legyen lehetősége megadni a neki járó tapsot.

Letelt a rendes játékidő, három perc hosszabbítást ítéltek. Az angolok készültek szögletet rúgni, még a kapus, Schmeichel is előre futott, hátha ki tudja használni a magasságát és fejelhet egy gólt.  A szögletből közvetlenül nem lett gól, de a Matthäus helyére beállt Thorsten Fink nem tudott felszabadítani, és Ryan Giggs átlövése Teddy Sheringhamhez került, aki egyből a kapu irányába lőtte a labdát, és gólt szerzett.

Két perc volt hátra a hosszabbításból, 1–1-es állásnál. A németek egy utolsó rohamra készültek, de ez hamvában elhalt. Az angolok vezettek kontratámadást, amit sikerült szögletre mentenie a müncheni csapatnak. David Beckham készült szögletet rúgni, az előző gól szerzőjét, Sheringhamet kereste, aki kapura is fejelte a labdát. Sose derül ki, hogy bement volna-e a fejes, mert Ole Gunnar Solskjær még beletunkolt egyet a labdába, ami a hálóban kötött ki. Ezzel a meccs teljesen megfordult: 2–1-re győztek az angolok, akik másfél perc alatt feljutottak a pokolból a mennybe.

2. Egy fordítás, amitől Gisele Bündchen is kikelt magából:

Super Bowl LI (2017):  New England Patriots – Atlanta Falcons


A New England Patriots csapatát valószínűleg annak sem kell bemutatni, aki nem igazán követte vagy követi az amerikai foci eseményeit. Ők azok ebben a sportágban, ami a kilencvenes években a Chicago Bulls volt az NBA-ben – a nagybetűs Dinasztia. Volt egy statisztika a Pats irányítójáról, Tom Bradyről, hogy nagyobb sansszal jut be egy Super Bowlba, mint hogy a Golden State Warriors sztárjátékosa, Steph Curry bedob egy hárompontost.

Tom Brady, a New England Patriots játékosa az Atlanta Falcons legyőzése után az 51. Super Bowl után 2017. február 5-én. Forrás Kevin C. Cox / Getty Images

Mindegyik döntő, amit a New England-i alakulat valaha játszott, emlékezetes maradt valami miatt: a veretlen szezont tönkre tevő “helmet catch”, az utolsó pillanatos field goal, de messze a legemlékezetesebb a 2017-es Super Bowl-győzelem. Ellenfelük az Atlanta Falcons volt, akiknek az elején minden összejött, amíg a Patriotsnak – a szó szoros értelmében – semmi.

A harmadik negyed közepén az állás még 28–3 volt az Atlanta javára, ami akkora különbség, hogy több újság már nyomdába küldte a címlapot az Atlanta győzelmét hirdetve. De aki picit is ismeri az NFL-t, az tudja: Tom Bradyt sosem szabad leírni.

Nem tudnám megmondani, mikor került át a lélektani előny a New Englandhez, de egy idő után nekik jött össze minden. Egy kulcsfontosságú strip sack, a Super Bowlok történetek egyik legszebb elkapása Julian Edelmantől, valamint egy emberfeletti futóteljesítmény James White-tól, ami azt eredményezte, hogy a Patriots döntetlenre, azaz hosszabbításra, mentette a meccset, majd a pénzfeldobásnál elnyerte a támadás jogát, amit egyből TD-re váltottak, ezzel megnyerve a meccset. Libabőrös katarzis, bármikor szembejön velem egy összefoglaló.

3. A leghiggadtabb buzzerbeater ever:

Portland Trail Blazers – Oklahoma City Thunder; 2019


Ennek a cikknek a létrejöttét is Trae Young utolsó másodperces hármasa ihlette, így nem maradhatott ki a listából Damian Lillard Oklahoma elleni utolsó másodperces triplája sem, amivel behúzták a negyedik győzelmüket és tovább léptek a rájátszásban. Ezek az úgynevezett buzzerbeaterek mindig nagyon látványosak, amire rátesz egy lapáttal az eredeti kommentátor teljesen felfokozott, artikulálatlan üvöltése is, plusz a szinte felrobbanni készülő stadion látványa.

Kiemelt tartalom
Az ikon, aki mindent megtesz, hogy ledöntse saját szobrát: portrénk a 40 éves Cristiano Ronaldóról Az ikon, aki mindent megtesz, hogy ledöntse saját szobrát: portrénk a 40 éves Cristiano Ronaldóról 2025.2.5 14:59

Lillard és a Portland az ötödik meccsét játszotta az Oklahoma ellen, 3–1-re vezetve az összesítésben, tehát csupán egyetlen győzelemre voltak attól, hogy továbbjussanak a rájátszás első köréből. Tizenegy másodperc volt hátra a meccsből, mikor Lillard nem sokkal a félpályán túl higgadtan vezette a labdát, pörgetve az órát, majd mikor már tudta, hogy a dobása után lejár az idő, csinált egy habkönnyű dobócselt, a rajta lévő védő elszállt, majd mintha a grundon dobálná a hármasokat, 11 méteres távolságból csont nélkül bevágta. Talán erre mondják azt, hogy jéghideg profizmus.

4. A kézimeccs, amiről nem beszélünk:

Telekom Veszprém – Vive Kielce; 2015 BL-döntő


Jó pár kézilabdameccset láttam, de nem tartom rajta az ujjam a sportág pulzusán. Ennek ellenére a Veszprém és a lengyel Kielce mérkőzése még a 2015–2016-os szezonból egy maradandó emlék. Csakhogy amíg az eddig felsorolt mérkőzésekre mind örömmel és libabőrrel emlékszem, ez a találkozó csak a bosszúságot és a gyomorgörcsöt hozza vissza az emlékeimbe.

A Bajnokok Ligája-döntőn 13 perccel a vége előtt nyolc góllal vezetett a Veszprém, ami egy nagyon megnyugtató távolság, még akkora gigászok között is, mint a Veszprém és a Kielce. Ám abban az utolsó közel negyedórában a lengyeleknek minden bement, a legbravúrosabb dobásaik is sikerültek, és a Veszprémnek erre nem volt válasza. Sajnos nem mindig a napos oldalon ül az ember, de a Kielce-szurkolóknak valószínűleg az egyik legjobb emlékük ez a győzelem.


5. Amikor az esélytelenebb 6 perc alatt megfordít mindent:

AC Milan – Liverpool FC; 2005-ös BL-döntő


A keretes szerkezet kedvéért focival zárjuk a listánkat. A 2005-ös BL döntőjét a Milan és a Liverpool játszotta, az olasz Paolo Maldini már az első percben betalált a liverpooli kapuba – ezzel hamar megalapozta a hangulatot –, majd a találatot hamarosan további két olasz gól követte, így az angolok háromgólos hátrányban várhatták a második félidőt.

Kiemelt tartalom
Nikitscher Tamás három éve még egy rezsigondokkal küzdő, harmadosztályú csapatban focizott, most meg Yamalék ellen léphet pályára Nikitscher Tamás három éve még egy rezsigondokkal küzdő, harmadosztályú csapatban focizott, most meg Yamalék ellen léphet pályára 2025.2.2 9:34

A liverpooli csapat azonban végül magára talált, és a 65. percre – összesen 6 perc leforgása alatt – ki is egyenlített. A további játék sem telt eseménytelenül, de gól nem született, ahogy a hosszabbításban sem sikerült egyik csapatnak sem bevennie a hálót, így – döntő révén – tizenegyespárbaj következett.

A végére az olaszoktól teljesen elpártolt a szerencse, Serghino, Pirlo és Sevcsenko is kihagyta büntetőt – nem lehet tudni, hogy a végkimerülésnek vagy Jerzy Dudek liverpooli kapus táncának köszönhetően. Így hatalmas küzdéssel, hat perc alatt ledolgozva a hátrányát, a Liverpoolé lett a trófea.