Míg Berg Judit az irodalomért és közművelődésért, addig Popa Gergely a zeneművészetért felelős helyettes államtitkári tisztséget fogja ellátni.
„Berg Judit író, Popa Gergely, a szombathelyi Savaria Szimfonikus Zenekar korábbi igazgatója és Sipos Imre színművész helyettes államtitkár lett“ – jelentette be Nagy Ervin kultúráért felelős államtitkár pénteken a Facebook-oldalán.
Nagy úgy fogalmazott posztjában, hogy „a helyettes államtitkári pozíciókra olyan embereket kerestek, akik a saját területükön már bizonyítottak, és akik szavának súlya van.“ Berg Juditról szólva kiemelte, hogy az író a kortárs magyar gyerekirodalom egyik legmeghatározóbb alkotója, látja és érti a magyar könyvpiac, a kiadók és a kortárs szerzők mindennapi helyzetét, és az elmúlt két évtizedben olyan komplex kulturális projekteket menedzselt, amelyek komoly szervezői és stratégiai látásmódot igényelnek.
A kultúráért felelős államtitkár azt is kiemelte, hogy Berg az olvasásnépszerűsítés terén végzett elhivatott munkája alapvető fontosságú lesz a jövőre nézve, hiszen „a magyar irodalom és a könyvszakma támogatásához olyan gyakorlatias, a szakma sűrűjéből érkező vezetőre van szükségünk, mint Judit, aki képes hidat képezni az alkotók és az államigazgatás között.“
Ők 12-en voltak hazánk köztársasági elnökei: 2010-től valami nagyon félrement, de most sorsfordító napok következnek
2026.5.13 11:02
Az irodalom mellett az írónő felel majd a közművelődésért is, amely „a nemzet megtartó ereje“, és többek között hatással van „a nemzet kultúrához való viszonyára, a mentális egészségére és a társas kapcsolatokra egyaránt.“
Nagy a zeneművészetért felelős helyettes államtitkári tisztséget Popa Gergelyre osztotta. A Magyar Állami Operaház zenekari igazgatója, illetve a Savaria Szimfonikus Zenekar vezetőjének kinevezése kapcsán úgy fogalmazott, hogy Popa pályafutása során „a zenei szféra szinte minden területét megismerte, és pontosan ismeri a színpad és a menedzsment kihívásait.“ Nagy kiemelte, hogy Popa karrierje során bizonyította, hogy „képes nagy múltú intézményeket a hagyományok tiszteletben tartásával, de a modern kor követelményei szerint megújítani.“
Erdélyi Mónika a szemünk láttára lett politikai influenszer, és nagyon jól áll neki
2026.5.3 9:39
Hozzátette, hogy a kormányzat a zenei intézményrendszer megerősítését, valamint az évtizedek óta megoldatlan szakmai és működési problémák kezelését kiemelt feladatnak tekinti, ezért a zeneművészet területe a rendszerváltás óta most először helyettes államtitkári szintű képviseletet kap a kulturális kormányzatban.
Az előadóművészetekért felelős helyettes államtitkári pozíciót betöltő Sipos Imréről úgy fogalmazott, hogy „az előadóművészeti terület vezetésére olyan embert keresett, aki a gyakorlatban, a színpadon és a kulisszák mögött is pontosan ismeri a szakma valóságát, kihívásait és szépségeit.“
Sipos Imre évtizedes színművészeti és rendezői tapasztalattal rendelkezik, és olyan neves intézmények művészeti és prózai tagozatának vezetéséért felelt, mint a Kecskeméti Nemzeti Színház vagy a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház.