ma 2026.6.23 11:34
Olvasási idő 0:49
Szécsi Krisztián

Elfogadta a parlament: megszűnik az MTVA, ebben a formájában nem lesz többé közmédia

KÖZÉLET MAGYAR PÉTER MTVA PROPAGANDA TISZA PÁRT

Elfogadta a parlament a médiatörvény módosítását, amely alapjaiban alakítja át a közmédia működését, megszünteti több jelenlegi vezető megbízatását, és új szervezeteket hoz létre

A Tisza Párt és a Mi Hazánk támogatta, a Fidesz-KDNP képviselői nemmel szavaztak, így a parlament 145 igen és 39 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta a médiatörvény módosítását. A Tisza-kormány által benyújtott törvénymódosítás célja a közmédia jelenlegi működésének teljes átalakítása – írja a Telex.

A most elfogadott médiatörvény értelmében:

  • a módosítás megszünteti az NMHH Médiatanácsának, a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának, valamint a Duna Médiaszolgáltató és az MTVA jelenlegi vezetőinek megbízatását;

  • a Duna Médiaszolgáltató és az MTVA helyett két új szervezet jön létre: a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt., valamint a Magyar Távirati Iroda Nonprofit Zrt.;

  • a közmédia és a Médiatanács új vezetőit nyílt pályázaton választják ki;

  • feláll a Független Közmédia Testület, amely a közmédia függetlenségét, gazdálkodását és nagy értékű szerződéseit felügyeli – ebbe 3 tagot a kormánypárt, 3 tagot az ellenzék és öt évre 3 tagot médiaszakmai szervezetek jelölnek;

  • létrejön az NMHH által kezelt Sajtóalap is, amely a független médiumok támogatását szolgálja.

A Tisza Párt június 12-én nyújtotta be a javaslatot, és a parlamentben azonnal éles vita alakult ki róla. Nagy Ervin felolvasta azoknak a művészeknek és közéleti szereplőknek a nevét, akik állítása szerint a Fidesz alatt feketelistán voltak a közmédiában, a pedig Fidesz azért is támadta a módosítást, mert – szerintük – azt nem előzte meg társadalmi egyeztetés. médiatörvény átfogó módosítása előtt.