Bár elsőre ijesztőnek és bonyolultnak tűnhet egy számítógépet megépíteni otthon, bizonyos esetekben sokkal jobban megéri, mint egy laptopot újonnan megvásárolni. Most pár pontban bemutatjuk kiknek, és miért érheti meg egy dobozos asztali gép.
Kezdjük azzal, hogy egy klasszikus otthoni számítógép nem való mindenkinek. Míg régen az asztali gépek voltak a norma, és többnyire előre összerakott masinái voltak mindenkinek otthon, mostanra egyértelműen háttérbe szorultak a laptopokkal szemben, és ez érthető is. Rengeteg ember hozza-viszi magával a gépét minden nap, akár munkába, akár iskolába. Azoknak viszont, akik csak otthon használnák a számítógépeiket, ámde nem csak sorozatozásra és netezésre, azoknak több szempontból is sokkal jobb vásár lehet egy asztali PC, mint egy laptop. De milyen érvek szólnak konkrétan mellette?
1. Olcsóbb
Tegyük fel, hogy meghalt a régi laptopunk, és új gép után nézünk. Szeretnénk rajta dolgozni, de esetleg játszanánk pár újabb játékkal, plusz örülnénk, ha tudnánk 4K-ban filmet nézni, videókat, képeket szerkeszteni. Ebben az esetben, ha csak a teljesítményt nézzük, egy hasonló konfigurációjú asztali gép kivétel nélkül olcsóbb lesz, mint egy laptop. Ez köszönhető annak, hogy sokkal könnyebb hűteni egy gépházat, mint egy vékony és zsúfolt testet, plusz az energiatakarékosság sem tényező, hiszen egy asztali gép mindig be van dugva a konnektorba. A kompromisszum itt nyilvánvaló: a méretet és a hordozhatóságot áldozzuk fel a pénz és a hatékonyság oltárán.
2. Testre szabhatóbb
Egy laptopnál nagyon nehéz pont azt a konfigurációt megtalálni, ami igazán nekünk való. Lehet, hogy a processzora erős, de nincs benne videókártya, vagy esetleg túl nagy, netalántán kényelmetlen a billentyűzete, vagy túl kevés tárhely van benne. Majdnem kizárt, hogy pont olyan laptopunk lesz, ami 100 százalékig megfelel az igényeinknek. Egy asztali számítógép ezzel szemben tökéletesen testre szabható. Minden alkatrészre pontosan annyit költhetünk, amennyit szeretnénk, és amennyit elvárunk tőle. Ha csak játszani szeretnénk rajta, akkor költhetünk többet videókártyára és kevesebbet processzorra és tárhelyre.
3. Sokkal könnyebben szervizelhető
Míg egy laptopot ideális esetben egy-két évente el kellene vinni szervízbe, hogy kitisztítsák, addig egy asztali számítógépnél ezt otthon is könnyedén meg lehet oldani. Sokkal egyszerűbb emellett alkatrészt cserélni benne, ha esetleg valami elromlana. Szintén viszonylag egyszerű tárhelyet, vagy memóriát bővíteni, ha kezd szűkös lenni. Ezek mind nagyjából 10 perces műveletek, amikért egy laptopszervízben több tízezer forintot elkérnének. Abban az esetben pedig, ha esetleg pár év után fejleszteni szeretnénk valamit a gépünkben, könnyen kicserélhetjük az adott alkatrészt egy újabb kiadásra.
4. Egyszerre számítógép és játékkonzol
Azoknak, akik egy új konzolt szeretnének venni is érdemes elgondolkozni egy asztali számítógépen. Sokkal több játék közül lehet választani, és jellemzően nagyobb leárazásokat lehet kihasználni az ünnepek körül. Szintén fontos, hogy egy otthoni gépnél választhatunk, hogy milyen kontrollerrel vagy egér és billentyűzet kombinációval szeretnénk játszani. A konzol exkluzív játékok ideje is leáldozóban van (kivéve a Nintendót), nem kell többé Playstationt vagy Xboxot venni ahhoz, hogy a legújabb Uncharteddel vagy God of Warral játszunk, a legtöbb címet kis késleltetéssel PC-n is megkaphatjuk.
5. Izgalmas számítógépet építeni (szerintem)
A felsorolt okok közül egyértelműen ez lesz a leginkább szubjektív, hiszen saját példából indulok ki. Nagyjából kilenc évvel ezelőtt találtam ki a testvéremmel, hogy szeretnék építeni egy számítógépet otthon. A laptop, amit ketten használtunk, már öreg volt, szerettünk volna új játékokkal játszani, engem pedig elkezdett érdekelni az egész folyamat. Ami ezt az elhatározást követte, az bő fél évnyi pénzgyűjtés és fórumbujkálás volt, keresve azt a konfigurációt, ami a maximumot hozta ki a zsebpénzünkből. Hardware-bemutatókat néztem, Reddit-posztokat írtam, statisztikákat írogattam be saját Excel-táblákba.
Végül öcsémmel meghúztuk a ravaszt, és megvásároltuk az alkatrészeket az új gépünkhöz. Otthon összeraktuk, a többi pedig már történelem. Lassan nyolc éve megbízhatóan működik, többünket keresztülnyomta már egyetemen, és eddig kizárólag tárhelyet bővítettünk benne. Nyilván a legújabb játékokkal meggyűlik a baja, de picit gyengébb grafikán még mindig jól elviszi őket.
Abban, hogyha valaki csak össze akarja válogatni az alkatrészeit, de utána nem akar százezer forintos darabokkal otthon a konyhaasztalon legózni, arra is megvan a mód, szinte az összes elektronikai boltban (kis felárért) összeépítik a számítógépet, ha megkérik őket.
Még egyszer szeretném megjegyezni, hogy ez nem egy reklám, nem mindenkinek lesz megérős egy asztali gépet építenie, de sok esetben jelentős pénzeket lehet megspórolni rajta a vásárláskor, és az utána következő években is.