2024.8.1 13:03
Olvasási idő 1:34

Itt a technóbulik mellett egy baptista lelkész is vitázhat egy rabbival – Új eseménysorozat indul a Turbinában

KULTÚRA KULTÚRA MAGYAR ZENE TURBINA

A színes zenei programok, kiállítások és technóbulik mellett az idén hároméves Turbina egy új programot is indít, amin első alkalommal egy rabbi, egy pap és egy buddhista lelkész fejti ki álláspontját az élet kezdetéről, végéről és értelméről.

Virágzik egy szubkultúra a nyolcadik kerület szívében, ahol egészen új értelmet adnak a közösségépítés fogalmának. A Turbina három éve üzemel, tevékenysége egyszerre meríti ki egy kulturális tér és egy underground szórakozóhely fogalmát, amivel mára egy teljesen új szolgáltatási formát hoztak létre.

A Turbina Kulturális Központ 2021 októberében nyitott meg a nyolcadik kerületi Vajdahunyad utcában, ami mára már csak Turbina néven hivatkozik magára. Az 1300 négyzetméteres komplexum egy olyan összművészeti és közösségi tér, ahol az elektronikus tánczene és az élőzene mellett megférnek a színházi előadások, a kreatív workshopok, a kézműves vásárok, a kerekasztal-beszélgetések, a kiállítások és a gyerekfoglalkozások is.

Új eseménysorozat kezdődik a Turbinában
Forrás Turbina Kulturális Központ

„A Turbina egyike azon kevés hazai művészeti központoknak, melyek teljesen önerőből működnek. Létrehozásakor szerettünk volna egy olyan hiánypótló, nyitott és befogadó teret alkotni, ahol minden művészeti ág képviselteti magát a nap minden szakában. Az éjszakai órákat pedig a szívügyünknek, az underground zenének terveztük szentelni. Kiemelt célunk a hazai elektronikus és élőzenei színtér fejlesztése és a szubkultúrák különböző vetületeinek gondozása is“ – mondja Manek Gábor, a Turbina társalapítója.

Kiemelt tartalom
Playback Péntek: Ekhoe és Rosé lemezeivel várjuk a Mikulást Playback Péntek: Ekhoe és Rosé lemezeivel várjuk a Mikulást 2024.12.6 12:16

Manek szerint nehéz napjait éli a hazai zeneipar, épp ezért a ház egyik missziója a koncertkultúra életben tartása. Egy héten akár 9-10 zenekar is megfordul a komplexum valamelyik termében, a traptől egészen a metálig szinte minden műfajban. Emellett sokan a klubéletéről ismerik a helyet, ami a nyitás óta Budapest egyik legnagyobb szórakozóhelyévé nőtte ki magát. A Turbina három év alatt a hazai technószíntér megkerülhetetlen központjává vált, hétről hétre csábítják ide a műfaj legismertebb képviselőit a világ minden tájáról.

Új eseménysorozat kezdődik a Turbinában
Forrás Turbina Kulturális Központ

A zene mellett a kortárs művészetek is kiemelt helyet kapnak a házban. Rendszeresen tartanak színházi előadásokat, adnak teret feltörekvő vagy éppen már széles körben elismert rendezőknek. Galériájukban olyan fotókiállítások is megfordultak már, melyek a háború aspektusait vagy éppen a zenei szubkultúrák világát jelenítették meg képeikben.

Fontosnak tartják a társadalmi párbeszédet, hogy olyan gondolatébresztő témákat boncolgassanak, melyek inspirálnak és provokálnak. Éppen ezért szeptemberben egy új eseménysorozatot indítanak, ami a német animációs stúdió, a Kurzgesagt oktatási tartalmait dolgozza fel. Az első vitát szeptember 25-én rendezik meg, ahol az élet kezdetéről, végéről és értelméről fejti ki álláspontját egy rabbi, egy pap és egy buddhista lelkész.

A három vallást dr. Verő Tamás, a Frankel Zsidó Közösség rabbija, Meláth Attila, a Váci Baptista Gyülekezet lelkipásztora és Cser Zoltán, A Tan Kapuja Buddhista Egyház igazgatója, valamint A Tan Kapuja Buddhista Főiskola tanára képviseli. A vitának fontos része az interaktivitás, így a végén a résztvevők is bekapcsolódhatnak majd a párbeszédbe.