Kiugróan forró év az idei, és nem kizárt, hogy ez még csak a kezdet.
Az Európai Unió Kopernikusz éghajlatfigyelő programja (C3S) szerint november 17-én, múlt pénteken, első alkalommal haladta meg több mint 2 Celsius-fokkal a globális átlaghőmérséklet az iparosodás előtti szintet – írja az AFP-re hivatkozva a 24.hu.
A 2023-as év kiugróan forró, több előrejelzés szerint is ez lesz a valaha volt legmelegebb év, amit valaha dokumentáltak. A szakértők szerint a mostani hőmérséklet-emelkedéshez a globális felmelegedés mellett az El Niño-jelenségnek is köze van, amely egy 2-7 évente ismétlődő, 9-12 hónapig tartó éghajlati jelenség.
„Ez volt az első nap, amikor a globális hőmérséklet több mint 2 Celsius-fokkal haladta meg az 1850-1900-as szintet” – jelentette be Samantha Burgess, a C3S igazgatóhelyettese. Az előzetes információk alapján szombaton 2,06 Celsius-fok volt az érték. Jelenleg a nagy átlagot nézve nagyjából 1,2 Celsius-fokkal melegebb a Föld, mint 1850-1900-as referenciaperiódusban.
A párizsi klímaegyezmény értelmében az évszázad végére maximum 2, de lehetőleg 1,5 Celsius-fokkal kellene korlátozni a felmelegedést. Az Egyesült Arab Emirátusokban november 30-tól december 12-ig rendezik meg a COP28 klímakonferenciát, melyen a döntéshozók előkészítik a párizsi megállapodás első hivatalos kiértékelését és lehetséges korrekcióit.