Vasárnap szinte biztos, hogy új melegrekord születik.
Szombattól harmadfokúra emelte a hőségriasztást az ország egész területén az országos tisztifőorvos, számolt be az MTI a magyar kormány szombat délelőtti közleménye alapján. Az UV-sugárzás, amely szombaton 8-as erősségű volt, a déli órákban továbbra is extrém lehet, olyannyira, hogy tényleg pillanatok alatt le lehet égni.
Az Időkép arról ír, hogy az ország nagy részén még szombat éjjel sem ment a hőmérséklet 20 fok alá, és voltak olyan pontok, ahol 22–23 fokot mértek a leghidegebb órákban. Előrejelzésük szerint vasárnap országszerte 27 fok felett alakul a napi középhőmérséklet. A HungaroMet vasárnap reggeli hőtérképe szerint már reggel nyolckor 26 és 32 fok között mozgott a hőmérséklet. Könnyen megeshet, hogy ma megdől az 1935-ös melegrekord (39,9 fok).
A vasútak sem bírják a meleget
A MÁV közleménye szerint az elmúlt 5 nap átlagos sínhőmérséklete már megközelítette az 54 fokot, a legmagasabb sínhőmérséklet pedig az 56 fokot is elérte.
Ezzel már csütörtök óta több mérési helyen meghaladták azt a határértéket, amikor sebességkorlátozások bevezetése vált szükségessé a legmelegebb, délelőttől az esti órákig tartó időszakra.
A magyar kormány tájékoztatása szerint MÁV és a Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút Zrt. (GYSEV) folyamatosan ellenőrzi a vasúti pálya állapotát és a sínek hőmérsékletét. Az extrém hőség miatt sebességkorlátozást rendeltek el 20 vasútvonal egyes szakaszain, valamint a H5, H6 és H8/9 hév vonalakon.
A forgalmasabb állomásokon palackos ivóvizet osztanak és készenlétben áll a Magyar Közút Zrt. is, hogy szintén vizet osszanak az autópályák mentén az esetleges balesetek miatt feltorlódott járművek utasainak.
Az ország 109 pontján van érvényben vízkorlátozás a Nemzeti Vízművek Zrt. ellátási területén, Orfű magasabb pontjain pedig nyomáscsökkenés, néha vízhiány tapasztalható ezért a szolgáltató 4 darab 400 literes utánfutóval oldja meg az ivóvíz pótlását. Emellett a Honvédség összesen 12 ezer darab tasakos vizet szállít az orfűi, tiszaújvárosi és zalacsányi rendezvények résztvevőinek.
A Területi Védelmi Bizottságok jelentése szerint pénteken 472 helyen osztottak vizet, 743 helyszínen pedig párakaput üzemeltettek.