A lyoni Pride-ot a hőség miatt szeptemberre halasztják, Budapesten viszont megtartják a szivárványos felvonulást.
Elmarad a lyoni Pride a Franciaországban napok óta tomboló hőség miatt, számolt be a Le Figaro. A szervezők közleményükben azt írták, hogy a menetet szeptemberre halasztják. Döntésüket azzal indokolták, hogy a hőség miatt a rendezvény nagy kockázatot jelentene, különösen mivel a sürgősségi és mentőszolgálatok már így is túlterheltek.
A héten Európában tapasztalt hőség Franciaországot érintette az egyik legsúlyosabban. Lyonban szombaton 39 fokos hőség várható, hétfőn Rennes-ben rekordmagas 40,6 fokot mértek, másnap azonban 41 fokkal újabb rekord született a városban. Párizsban szerdán 40,9 fokkal júniusi melegrekord dőlt, ugyanezen a napon pedig a legalacsonyabb éjszakai minimum-hőmérséklet 22 fok volt az országban. Az extrém meleg miatt a hatóságok több intézkedést bevezettek, például ideiglenesen betiltották a közterületi alkoholfogyasztást.
A Budapest Pride nincs veszélyben
Idén június 27-én, szombaton kerül megrendezésre a Budapest Pride, azonban épp a felvonulás idejére hőségriadót rendeltek el. Hrubi Zita, a rendezvény szóvivője a 444-nek azt a tájékoztatást adta, hogy mindenkit arra kérnek, hogy „a saját tűréshatárait és az egészségi állapotát mérlegelve vegyen részt az eseményen.” Hrubi elmondta, hogy a 2022-es fővárosi Pride-felvonulás idején is rettentő meleg volt, de ahogy akkor, úgy most is külön intézkedésekkel készültek a biztonság érdekében.
A szervezők csütörtöki közleményükben arra kérnek mindenkit, hogy legyenek felelősségteljesek, valamint figyeljenek oda saját maguk és mások biztonságára is. Az időseket, a krónikus betegséggel élőket, illetve azokat, akik rosszul bírják a nagy meleget, arra kérik, hogy idén inkább otthonról támogassák a hazai LMBTQ+ közösséget.
Mutatjuk, te melyik magyar melegikon lennél a csillagjegyed szerint
4 nappal ezelőtt
Arra is felhívták a figyelmet, hogy a felvonulást streamelni fogja a Partizán, így semmiképp sem lehet lemaradni a rendezvényről, illetve az otthon maradók azzal is sokat segítenek, ha megosztanak egy szivárványos képet vagy üzenetet a közösségi médiában.
Mire figyelj, ha részt akarsz venni a Pride-on?
Az időjárásra való tekintettel a kétszáz „normál” önkéntesen túl önkéntes medikusok, valamint hat mentőautó kíséri a menetet. A felvonulás elején és végén is lesz ingyenes vízosztás, viszont a szervezők mindenkit arra kérnek, hogy maguk is hozzanak vizet, de ne üvegpalackban, hanem lehetőleg behűtött műanyag flakonban. Mindezek mellett a Fővárosi Vízművek szükségkutakat nyit meg az Astorián, a Deák Ferenc téren és a Ferenciek terén is. Továbbá a résztvevőknek ajánlott a sapka, kalap vagy kendő viselése, a naptej rendszeres alkalmazása pedig elengedhetetlen.
Természetesen bármikor lehet csatlakozni a vonuláshoz, de az is járható út, hogy a végállomáson, Vérmezőn veszel részt a programokon.