A Kecskeméti Járásbíróság csütörtökön 30 napra letartóztatta Bús Balázst, Óbuda korábbi fideszes polgármesterét, az NKA volt alelnökét. Az ügy középpontjában a választás előtt kiosztott, 17 milliárd forintnyi kulturális támogatás áll.
Csütörtökön 30 napra letartóztatta a Kecskeméti Járásbíróság Bús Balázst, Óbuda volt fideszes polgármesterét, aki az elmúlt években a Nemzeti Kulturális Alap alelnökeként dolgozott – írja a 24.hu.
A Fidesz politikusa mellett csütörtökön az NKA kiemelt bizottságának tagjairól is dönt a bíróság. Ők azok, akik az országgyűlési választás előtt 17 milliárd forintnyi támogatás kiosztásáról határoztak.
Bús Balázs védője súlyosan törvénytelennek nevezte az NKA alelnökének letartóztatását. Papp Gábor szerint az igazságszolgáltatásra nem vet jó fényt a döntés, még akkor sem, ha most a társadalom többsége vezetőszáron elvitt politikusokat akar látni.
Hat tisztviselő letartóztatását indítványozták
A büntetőeljárás a titokban, elsősorban a Fidesz holdudvarához köthető szereplőknek kiosztott támogatások miatt indult. A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség összesen hat tisztviselő letartóztatását indítványozta, többeket vezetőszáron vittek el a NAV tisztjei.
A 24.hu korábban arról írt, hogy a pénzügyi nyomozók kedden vették őrizetbe azokat a személyeket, akik a pályázati kérelmek elbírálásában vettek részt. Az érintetteket különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki gyanúsítottként. A letartóztatottak között van Ughy Attila, Budapest XVIII. kerületének volt fideszes polgármestere is.
Az ügyészség a szökés, elrejtőzés megakadályozása, az eljárás jogellenes befolyásolásának veszélye, valamint a bűnismétlés kockázata miatt kezdeményezte az érintettek letartóztatását.
„Uszodaként” emlegethették a támogatási rendszert
A gyanú szerint a nyomozással érintett NKA-pályázati pénzek egy részét az érintettek „uszodaként”, a támogatásokra pályázókat pedig „úszóként” emlegették. Erről szerdán a kulturális ügyekért felelős miniszter beszélt.
Tarr Zoltán szerint a Cosa Nostrát idéző zsargon jól mutatja azt a gyakorlatot, amelyben a forrásokat szűk körben, az intézményi rendszert megkerülve oszthatták szét. A miniszter úgy fogalmazott: a nyomozás jelenleg is tart, és várhatóan az is kiderül, ki irányította a rendszert.
Áprilisban robbant ki az NKA-botrány
Az NKA-botrány áprilisban robbant ki, amikor nyilvánosságra került, hogy jelentős állami támogatások kerülhettek kormányközeli művészekhez és szereplőkhöz, kevésbé szakmai, mint inkább politikai és kapcsolati alapon. A Hankó Balázs, korábbi kulturális miniszterhez köhető ügyben felmerült az is, hogy a támogatási rendszer egyes elemei akár kormánypárti kampányokat is segíthettek, habár a miniszter korábban az ATV-nek azt nyilatkozta, „A kulturális döntések ízlésbéli kérdések”.
A Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) 2025-ben 17 milliárd forintot osztott ki a nyilvánosság kizárásával, az adatok pedig nem jelentek meg sem a Nemzeti Kulturális Alap (NKA), sem az NKTK honlapján, noha ez törvényi előírás lett volna. Olyan előadók kaptak milliós támogatásokat, akik a Fidesz holdudvarába tartoztak, köztük Tóth Gabi és párja, Papp Máté Bence, Gáspár Győző, az Edda összes tagja, G.w.M., Muri Enikő és Kis Grófo is, utóbbi két előadó és több támogatás nyert cég már visszafizette a nekik kiutalt támogatásokat, a 17 milliárd forintból eddig 2,16 milliárdot adtak vissza.
Címlapképünk illusztráció.