Vége a vizsgaidőszaknak, a fél iroda nyaral – most igazán rászánhatod magad, hogy néhány könyvet is magadhoz vegyél. Olvasmányajánló azoknak, akik szívesen okulnának, gondolkoznának el, de azért nem hardcore filozófiára vágynak strandolvasmány gyanánt.
Ugyan az alábbi könyvek témájukban és stílusukban meglehetősen eltérnek, egy dolog összeköti őket, ez pedig az, hogy egytől egyig a jelenkor valamely nehézségét boncolgatják és kísérelnek rá választ találni. A válasz pedig nem a hajnali kelés, a ketodiéta, a cél pedig nem a mocsok sok pénz, hanem a kiegyensúlyozottság vagy éppen a világ talán csak egy fokkal átfogóbb megértése.
Anna Lembke: Dopaminkorszak
Mára a világ kényelmesebb részein az élvezeti források és az olcsó dopamin számtalan formája rendelkezésünkre áll. Nincs holtidő, amikor unatkozni lennénk kénytelenek, nem korog a gyomrunk, és a túlélésért sem kell küzdenünk – más módon keressük a stimulációt, amiből pedig akad néhány. A modern ember mindeközben foggal-körömmel küzd a fájdalom ellen, legyen az fizikai vagy lelki, a negatív érzéseket nemigen tanuljuk meg kezelni, ódzkodunk, borzongunk, minden erőnkkel elnyomjuk azokat.
A Dopaminkorszakról akár azt is mondhatnám, hogy kötelező minden Z generációsnak, aki elsőként tapasztalta meg a formatív éveiben mindazt az ingert, amelynek mára mind ki vagyunk téve, ezáltal ugyanis egy lépéssel közelebb kerülhet a saját túlkapásai és megküzdési mechanizmusai megértéséhez.
@nickluebke “Dopamine Nation” Dr. Anna Lembke - so simple but so important to understand #dopamine#psychology#motivation♬ original sound - Nick Luebke
Bret Easton Ellis: Fehér
Bret Easton Ellis munkáit már csak azért is érdemes közelről figyelni, mert Ellis az Amerikai psycho tomboló yuppie-jának, Patrick Bateman-nek megteremtésével kitörölhetetlenül beleírta magát az irodalomtörténetbe.
Az olvasmány nemcsak elgondolkodtató és a megszokottól eltérő, de az olvasót is alaposan próbára teszi: vajon be tudunk állni Ellis vészmadárkodása mögé, vagy inkább egy kissé megkeseredett, provokálni vágyó író próbálkozásait látjuk felsejleni? Igaza van, vagy ő is épp úgy a probléma része?
Erik Olin Wright: Hogyan legyünk antikapitalisták a 21. században
A kötet címe kissé hatásvadász, Wright írása ugyanis nem valamiféle felpimpelt Kommunista kiáltvány (amit egyébként ugyancsak érdemes elolvasni, már csak a történelemben betöltött fajsúlyos szerepe miatt), hanem a kapitalizmusnak és kártékony hatásainak közérthető és érdekes leírása, kézzelfogható példákkal és – ne tessék megijedni, de – a szocializmus helyesen alkalmazott alternatívájának feltárásával.
Wright kötete érdekes lehet bárkinek, akit izgatnak a gazdaság és a kapitalizmus kérdései, kissé tudatlannak érzi magát ezen a területen, és szívesen fejlődne, vagy egyszerűen kíváncsi arra, hogyan alakultak ki a tátongó szakadékok a társadalmi osztályaink között.
Eckhart Tolle: A most hatalma a gyakorlatban
A 21. században, a tágabb értelemben vett nyugati világban élni tulajdonképpen azzal jár, hogy nem, vagy csak alig-alig vagyunk képesek a jelen pillanat megélésére cikázó gondolatok, szorongás, a jövőn vagy a múlton való lamentálás nélkül. Az élet viszont nem az, ami már megtörtént, és nem is az, ami még nem – az, ami most van. A most hatalma a gyakorlatban Eckhart Tolle, világhírű spirituális guru kötete, aki a legegyszerűbbnek tűnő, ám a legkevésbé egyszerű létezési formára kísérli megtanítani az olvasót: arra, hogy jelen legyen a jelenében.
@eckharttolle Experience a moment of clarity with Eckhart Tolle as he shares quick insights on decluttering your mind. Tap into stillness and presence with this short video. Watch the full video by clicking the link in bio. #presence#eckharttolle#presentmoment♬ original sound - Eckhart Tolle