Maier Péter

Meg is van az első bombameglepetés a vébén – a keddi játéknap összefoglalója

Forrás Julian Finney/Getty Images
SPORT FOCIVÉBÉ

Négy meccset játszottak a katari vb keddi játéknapján: Argentína sokkoló vereséget szenvedett, Dánia nem bírt Laïdouniékkal. A Mexikó–Lengyelország nem lesz emlékezetes, a címvédő pedig hozta a kötelezőt.

A katari világbajnokság harmadik, keddi napján ezúttal négy meccset rendeztek, lényegében egész nap zajlottak a találkozók, amelyek között volt meglepő, izgalmas, unalmas és papírforma szerint alakuló mérkőzés is.

Messiék kikaptak Szaúd-Arábiától

A harmadik játéknap első meccsét 11 órától rendezték meg a Loszaíli Nemzeti Stadionban. A C csoport első összecsapásán az egész világbajnokság egyik kiemelt esélyese, a Lionel Messivel felálló Argentína, illetve, a kizárólag hazájukban játszó focistákkal érkező Szaúd-Arábia találkozott egymással. Nem kérdés, kinek a győzelmére volt nagyobb az esély a kezdősípszó előtt, és jól is indult a meccs argentin szempontból.

Messi már a második percben óriási helyzetbe került, de a szaúdi kapus, Mohammed Al-Owais hatalmasat védett. A 8. percben azonban videóbírózás után büntetőt ítéltek meg a dél-amerikai csapatnak, a tizenegyest pedig Messi értékesítette is. A meccs elejétől feltűnő volt, hogy a szaúdi válogatott nagyon magasan tartotta a saját védelmi vonalait, aminek az lett a következménye, hogy szinte folyamatosan lesen tartották az argentin támadókat, Lautaro Martinezék pedig nem nagyon tudtak mit kezdeni ezzel, sorra rugdosták a lesgólokat az első félidő további részében.

Kiemelt tartalom
Nem várt helyre szerződik a focivébé egyik felfedezettje Nem várt helyre szerződik a focivébé egyik felfedezettje 2022.12.28 12:09

Ezek a hibák pedig visszacsaptak az argentinokra a második játékrész elején, amelyre még az addiginál is bátrabban érkezett ki Szaúd-Arábia, a hátrányukat pedig 5 perc alatt megfordították, sokkolva Messiéket. Az argentinok kétszer is lőni hagyták a szaúdiakat, a 48. és az 53. percben pedig mind Saleh Alshehri, mind Salem Al-Dawsari pontosan találta el a kaput, hiába nem volt egyik sem magas minőségű helyzet. Ezután már az eredmény megtartásán dolgozhattak a zöldmezesek, Messiék pedig hiába próbálkoztak, Mohammed Al-Owais óriási kapusteljesítményével és csapata védőmunkájával a közel-keleti ország válogatottja meg tudta tartani a 2-1-es végeredményt.

A szaúdiak imával ünneplik a győzelmet a lefújás után Forrás Julian Finney/Getty Images

Laïdouni okozott némi gondot a dánoknak, izgalmas gólnélküli döntetlen lett a meccsből

Christian Eriksen először lépett pályára világversenyen a tavalyi Európa-bajnokságon bekövetkezett szívleállása óta, de magyar szemmel nem ő volt a D csoport nyitómeccsének, a Dánia–Tunézia mérkőzésnek az egyetlen izgalmas egyénisége. A Ferencvárosban játszó Aïssa Laïdouni ugyanis kezdőként lépett pályára az észak-afrikai ország válogatottjában, bátran és aktívan játszott az esélyesebbnek tartott dánok ellen, csapata egyik színfoltja volt. A találkozón egyébként több nagy helyzetet és kapusbravúrokat is láthattunk mindkét oldalon, de végül egyik válogatott sem tudott a kapuba találni, így a D csoport első meccsén 0-0-ás döntetlen született.

Laidouni egyik bombája kicsivel ment kapu mellé a Dánia - Tunézia vébé-meccsen Forrás Justin Setterfield/Getty Images

Ez már jobban hasonlított egy 0-0-ra

Egészen más típusú gólnélküli döntetlent hozott a Mexikó–Lengyelország meccs a C csoportban. Az első félidőben a latin-amerikai ország csapata tűnt veszélyesebbnek, volt néhány ígéretes lehetőségük, de igazán nagy gólveszélyt sem ők, sem a Lewandowski-vezette lengyelek nem tanúsítottak. A második játékrészben ez a tendencia folytatódott az 56. percig, ekkor ugyanis büntetőhöz jutottak a lengyelek, Robert Lewandowski tizenegyesét azonban a legendás Guillermo Ochoa hárítani tudta. Ezek után sem vált sokkal szórakoztatóbbá a találkozó, kevés helyzet adódott mindkét oldalon, jól mutatja ezt, hogy a haladó statisztikákkal foglalkozó Markstats Twitter-oldal szerint egyik csapat sem érte el az 1-es várható gól számot (xG).

Lewandowski, illetve a tizenegyesét hárító Ochoa ölelkeznek a Mexikó - Lengyelország meccs után Forrás Pablo Morano/BSR Agency/Getty Images

Mbappéék hamar lecsillapították a kedélyeket

Nagy kérdés volt, hogyan kezd a 2018-as világbajnokság győztese Katarban, hiszen óriási sérüléshullám sepert végig a franciáknál, de még így is a torna egyik legerősebb keretével érkeztek a vébére. Az első meccsükön, szerdán este 8-tól Ausztrália volt az ellenfelük, akiket finoman szólva sem soroltak a legerősebb válogatottak közé előzetesen.

Messi a vébé-döntő után újabb győzelmet aratott – ezt a rekordot nagyon nehéz lesz megdönteni Messi a vébé-döntő után újabb győzelmet aratott – ezt a rekordot nagyon nehéz lesz megdönteni 2022.12.20 12:21

Mégis képes volt meglepni a franciákat az ausztrál válogatott, hiszen egy jól vezetett kontratámadás után Craig Goodwin megszerezte a vezetést nekik a 9. percben. Előnyüket a 27. percig tudták tartani a sárgamezesek, ekkor ugyanis egy szöglet után kifejelt labdát Theo Hernandez ívelt vissza a kapu elé, az pedig Rabiot fejét találta meg, aki megszerezte az egyenlítést. A 32. percben a vezetés is összejött a franciáknak, egy magasan történő labdaszerzés után Rabiot keresztezett, a labdájára pedig Giroud érkezett. Az ausztrálok egyébként partiban maradtak azután is, hogy hátrányba kerültek, még a kapufát is eltalálták egyszer az eseménydús első félidő további részében.

A második félidőben aztán kontroll alatt tudták tartani a meccset a franciák, a 68. percben pedig gólra váltották a fölényüket: Dembélé beadását Mbappé fejelte be. Az előnyük pedig tovább nőtt, miután Giroud újabb gólt szerzett. Ezúttal Mbappé ment el a szélen, majd adta középre a labdát, amit a 36 éves támadó könnyedén fejelt a kapuba. Ez volt Olivier Giroud 51. válogatott gólja, amellyel beérte Thierry Henry-t a francia válogatott örökranglistáján. Az izgalomérzet, amely az első félidőben felsejlett, gyakorlatilag a második játékrész elejétől eltűnt, a franciák kicsit több szerencsével így is lőhettek volna még pár gólt, de a végeredmény végül 4-1 maradt. A címvédő a D csoport élén várhatja a dánok elleni rangadót, amelyet a második fordulóban rendeznek majd november 26-án.

A negyedik gólt összehozó páros, Giroud és Mbappé Forrás Clive Mason/Getty Images